W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PO II Ds 11.2016

28.06.2019

Tymczasowe aresztowanie członków zorganizowanej grupy przestępczej, która przy fikcyjnym obrocie paliwami wyłudziła podatek VAT na kwotę około 5 milionów złotych

Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Legnicy nadzoruje prowadzone przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu i CBŚP Zarząd we Wrocławiu śledztwo w sprawie wyłudzeń podatku VAT w związku z działalnością spółki z o.o. PROMAR z Legnicy związaną z obrotem paliwami. W toku tego śledztwa w dniu 25 czerwca 2019 roku prokurator przedstawił dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej: Sebastianowi B. i Ryszardowi K. zarzuty popełnienia przestępstw: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. czynu z art. 258 § 1 k.k., wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku od towarów i usług VAT przy fikcyjnym obrocie paliwami w łącznej kwocie 4.823.991,00 złotych stanowiącej znaczną wartość i poświadczenia nieprawdy w dokumentach, tj. czynu z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. i art. 271 § 1 i § 3 k.k i innych oraz przestępstw karno-skarbowych.

Przestępczy proceder podejrzanych miał miejsce w latach 2010-2011 w Legnicy i innych miejscowościach. Został on ujawniony podczas kontroli przeprowadzonej przez ówczesny Urząd Kontroli i Skarbowej w Legnicy w spółce z o.o. PROMAR mającej ostatnią siedzibę w Legnicy, której samodzielnym prokurentem był oskarżony Ryszard K. Obydwaj oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu z innymi jeszcze osobami, co do których prowadzone jest odrębne postępowanie. Jak ustalono w toku śledztwa, PROMAR sp. z o.o faktyczną działalność w zakresie obrotu paliwami płynnymi prowadziła tylko w roku 2010. Jednakże w tym okresie osoby działające w jej imieniu wykorzystywały w działalności spółki nierzetelne faktury wystawione przez podmioty gospodarcze, dopuszczając się nieuprawnionego zmniejszenia wysokości zobowiązań podatkowych spółki PROMAR. W wyniku postępowań kontrolnych ustalono, że począwszy od 2011 roku spółka ta zaprzestała działalności gospodarczej, a jej aktywność ograniczona była do wystawiania nierzetelnych faktur sprzedaży oleju napędowego na rzecz kolejnych spółek. Ryszard K. jako prokurent spółki PROMAR zajmował się jej sprawami gospodarczymi i finansowymi. W celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT podawał on nieprawdę w zakresie kwot podatku naliczonego w deklaracjach VAT-7 złożonych w imieniu spółki w Urzędzie Skarbowym w Bolesławcu, a przez to wprowadził w błąd Naczelnika tego Urzędu Skarbowego co do rzeczywistej kwoty podatku, powodując uszczuplenie podatku od towarów i usług VAT w wyżej wymienionej kwocie około 5 milionów złotych. Dla realizacji swojego oszukańczego zamiaru posługiwał się fikcyjnymi fakturami wystawionymi przez inne spółki, które dokumentowały rzekome, nie mające miejsca w rzeczywistości transakcje sprzedaży oleju napędowego na rzecz PROMAR. Następnie Ryszard K. wykorzystywał te faktury w rozliczeniach podatkowych tej spółki. Pomocnictwa Ryszardowi K., do tych przestępstw udzielał drugi oskarżony Sebastian B. poprzez ułatwienie mu posłużenia się nierzetelnymi fakturami wystawionymi przez spółki z Legnicy oraz Poznania, współdziałające z tą grupą przestępczą. Oskarżeni z przestępczej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Przesłuchani w charakterze podejrzanych  Sebastian B. i Ryszard K. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, które stoją w całkowitej sprzeczności z zebranymi w tym śledztwie dowodami.

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokurator skierował wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o ich tymczasowe aresztowanie. Po rozpoznaniu tych wniosków w dniu 26 czerwca 2019 roku Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec obydwóch podejrzanych, a w tym wobec Sebastiana B. na okres trzech miesięcy, a wobec Ryszarda K. na okres 2 miesięcy.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwo wyłudzenia podatku VAT stanowiącego mienie wielkiej wartości grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat, a za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy

{"register":{"columns":[]}}