W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej urządzającej nielegalne gry hazardowe na automatach

07.09.2022

3044-2.Ds.8.2022

Na zdjęciu toga prokuratorska - czarna szata z czerwonym krawatem, a na niej ułożone na sobie egzemplarze komentarza do kodeksu postępowania karnego

Prokuratura Okręgowa w Legnicy nadzoruje prowadzone przez Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu śledztwo dotyczące działalności wykrytej zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z urządzaniem i prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz prania brudnych pieniędzy. W miesiącu sierpniu 2022 roku na polecenie prokuratora zatrzymano członków tej grupy, którzy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Legnicy, gdzie prokuratorzy wykonali z nimi czynności procesowe. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Ustalenia śledztwa

W toku postępowania w niniejszej sprawie przesłuchano wielu świadków, dokonano przeszukań w kilkudziesięciu lokalizacjach, przeprowadzono oględziny z udziałem biegłych z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier wraz z eksperymentami procesowymi, zatrzymano liczne automaty do gier hazardowych wraz ze znajdującymi się w nich środkami pieniężnymi w łącznej kwocie około 100.000 złotych, a także uzyskano dane z rachunków bankowych. W świetle opinii wymienionych biegłych zabezpieczone urządzenia umożliwiają rozgrywanie gier komercyjnych, które mają charakter losowy i jako takie spełniają kryteria automatów do gier w rozumieniu ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 roku. Sprawcy nie posiadali niezbędnych koncesji na ich eksploatację, ujawnione automaty nie zostały również zarejestrowane przez właściwego Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego i jako takie funkcjonowały nielegalnie, w celu osiągnięcia przez grupę przestępczą korzyści majątkowych, której członkowie uczynili sobie z tego przestępczego procederu stałe źródło dochodu.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, przestępcza działalność tej grupy miała miejsce w latach 2018-2022. W tym okresie podejrzani urządzali i prowadzili gry hazardowe na automatach do gier ustawionych w  punktach w  Legnicy, Głogowie, Prochowicach , Polkowicach, Okmianach, Osłej, Spalonej, Kątach Wrocławskich oraz innych miejscowościach na terenie Polski. W tym celu wykorzystywali zarejestrowane na członków tej grupy  podmioty gospodarcze, które  zajmowały się oficjalnie wynajmowaniem lokali oraz wydzierżawianiem gruntów pod posadowienie kontenerów z automatami do gier hazardowych. Pieniądze pochodzące z tego przestępczego procederu w kwocie co najmniej 900.000 złotych podejrzani wpłacali na rachunki bankowe zarejestrowanych na członków grupy przestępczej podmiotów gospodarczych za rzekome usługi  i w ten sposób udaremniali  lub  w znaczny sposób utrudniali  stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków finansowych  uzyskiwanych z nielegalnego hazardu. 

Zarzuty wobec podejrzanych

Obecnie w śledztwie występuje pięciu podejrzanych, którym prokuratorzy przedstawili zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,  urządzania i prowadzenia  nielegalnych gier hazardowych, podżegania innych osób do pomocy przy popełnianiu przestępstw skarbowych oraz prania brudnych pieniędzy. 

Środki zapobiegawcze zastosowane wobec podejrzanych

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali  się do popełnienia  zarzucanych im czynów. Złożyli wyjaśnienia, które są sprzeczne z ustaleniami dowodowymi poczynionymi w śledztwie  oraz stanowią przyjętą przez podejrzanych linię obrony. Wobec czterech podejrzanych  mężczyzn prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczenia majątkowego w  kwocie  po 50.000 złotych, dozoru Policji, zakazu wszelkiego  kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami, zakazu wykonywania działalności gospodarczej, zatrudnienia oraz wykonywania funkcji kierowniczych i właścicielskich  w podmiotach zajmujących się organizacją gier na automatach hazardowych oraz zakazu opuszczania kraju  połączonego z zakazem wydania paszportu i obowiązkiem jego zwrotu. Dowody wskazują, podejrzani ci byli tzw. serwisantami nielegalnych automatów, zajmowali się zasilaniem ich w gotówkę oraz odbiorem gotówki z urządzeń.  Wobec piątego podejrzanego w tym śledztwie, który, jak ustalono , założył tę grupę przestępczą, koordynował obsługę i ochronę  nielegalnych kasyn oraz nakłaniał inne osoby do udzielania pomocy w popełnianiu przestępstw,  prokurator skierował w dniu 24 sierpnia 2022 roku do Sądu Rejonowego w Legnicy wniosek tymczasowe aresztowanie. Sąd nie uwzględnił tego wniosku. Prokurator nie zgadza się z  tym postanowieniem , w związku z czym skierował zażalenie do Sądu Okręgowego w Legnicy. Oczekujemy na rozstrzygnięcie Sądu Odwoławczego.

Zabezpieczenie majątkowe na mieniu podejrzanych

Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody prokurator dokonał zabezpieczenia  majątkowego  na  mieniu podejrzanych w postaci gotówki  zatrzymanej od nich w łącznej kwocie około 400.000 złotych oraz nieruchomości w postaci domów  i mieszkań  na łączną  kwotę około 2,5 miliona złotych.

Zagrożenie karą

Za zarzucane oskarżonym przestępstwa grożą surowe kary pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. 
Lidia Tkaczyszyn - rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy 

{"register":{"columns":[]}}