W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo przeciwko komornikowi sądowemu

30.05.2023

4332-1.Ds.34.2023

Na zdjęciu toga prokuratorska - czarna szata z czerwonym krawatem, a na niej ułożone na sobie egzemplarze komentarza do kodeksu postępowania karnego

Prokuratura Rejonowa w Legnicy prowadzi śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Jaworze Marcina L. Śledztwo to zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia nadesłanego przez Izbę Komorniczą we Wrocławiu, która podczas kontroli Kancelarii Komorniczej nr II w Jaworze, prowadzonej przez wymienionego komornika sądowego, ujawniła szereg nieprawidłowości noszących znamiona przestępstwa, o czym zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Jaworze.

Ustalenia śledztwa

W dotychczasowym toku śledztwa zgromadzono liczne dowody w postaci: zeznań świadków, dokumentacji komorniczej, danych bankowych oraz opinii powołanego biegłego z zakresu rachunkowości. W oparciu o te dowody, obejmujące funkcjonowanie wymienionej kancelarii komorniczej w okresie od lipca 2020 roku do maja 2021 roku, ustalono, że Marcin L. prowadząc egzekucję komorniczą dopuszczał się rażącego naruszenia przepisów Ustawy z dnia 22 marca 2018 roku o komornikach sądowych oraz Ustawy z dnia 28 lutego 2018 roku o kosztach komorniczych, działając zarówno na szkodę interesu publicznego przez podważenie zaufania do zawodu komornika, jak i interesu prywatnego wierzycieli w prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych. Mechanizmy czynów przestępczych tego komornika sądowego były następujące. Marcin L. nie przekazywał wierzycielom w toku prowadzonych postępowań egzekucyjnych wyegzekwowanych od dłużników należności, przywłaszczając w ten sposób powierzone w ramach prowadzonych postępowań mienie w łącznej kwocie ponad 380.000,00 złotych, stanowiące mienie znacznej wartości. W innych prowadzonych postępowaniach nie przekazywał wierzycielom w ustawowym terminie należności od dnia ich wyegzekwowania, dopuszczając się nawet wielomiesięcznych opóźnień w przekazywaniu wymienionym kwot pieniędzy. Z rachunku bankowego kancelarii, na którym powinny być gromadzone wyłącznie środki pieniężne wyegzekwowane w toku egzekucji oraz zaliczki na pokrycie wydatków w toku egzekucji, opłacał prywatne wydatki takie jak: spłaty kredytów, opłaty rachunków, zapłaty za zakupy oraz regulował koszty działalności egzekucyjnej, przywłaszczając w ten sposób powierzone mienie w łącznej kwocie ponad 68.000 złotych. Pobierał od wierzycieli zaliczki na wydatki związane z czynnościami komorniczymi, po czym czynności tych nie wykonał, a pobranych środków nie zwrócił wierzycielom, przywłaszczając w ten sposób mienie łącznie w kwocie ponad 210.000,00 złotych, a zatem mienie znacznej wartości.

Zarzuty

W oparciu o wymienione dowody, w ostatnim etapie śledztwa prokurator przedstawił Marcinowi L., będącemu jako komornik sądowy funkcjonariuszem publicznym, zarzuty popełnienia przestępstw: niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień na szkodę interesu publicznego i prywatnego oraz przywłaszczenia powierzonego mienia, w tym mienia znacznej wartości. Łącznie na obecnym etapie śledztwa prokurator zarzuca podejrzanemu popełnienie czterech przestępstw. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Marcin L. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Zawieszenie komornika w czynnościach

W związku z ujawnieniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu wymienionej kancelarii komorniczej, podczas prowadzonego postępowania dyscyplinarnego, decyzją Ministra Sprawiedliwości Marcin L. został zawieszony w czynnościach komornika sądowego.

Środki zapobiegawcze

Po ogłoszeniu zarzutów i przesłuchaniu w charakterze podejrzanego, prokurator w dniu 12 maja 2023 roku zastosował wobec Marcina L. środki zapobiegawcze w postaci: poręczenia majątkowego oraz zawieszenia podejrzanego w wykonywaniu zawodu komornika sądowego. Wobec wniesionego przez obrońcę podejrzanego zażalenia, postanowienie to nie jest prawomocne.

Rozwojowy charakter śledztwa

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niniejszym postępowaniem karnym najpierw objęty był okres lat 2020-2021, po czym w oparciu o ustalenia dowodowe rozszerzono śledztwo o okres lat 2016-2020.

Lidia Tkaczyszyn-rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy

{"register":{"columns":[]}}