W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie dotyczącej przebudowy Ronda Kaponiera

21.04.2021

09

W dniu 21 kwietnia 2021 r. Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do SąduOkręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi S., pełniącemu w 2011 roku funkcję Zastępcy Dyrektora do Spraw Inwestycji Wydziału Przygotowania Inwestycji Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu oraz Jackowi Sz. - ówczesnemu Dyrektorowi Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Oskarżeni w 2011 roku, będąc zobowiązanymi do zajmowania się sprawami majątkowymi i inwestycyjnymi Miasta Poznania, nie dopełnili ciążących na nich obowiązków w zakresie zachowania szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu mieniem komunalnym zgodnie z jego przeznaczeniem. W wyniku postępowania o udzielenie zamówienia na wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie ul. Roosevelta wraz z przebudową węzła komunikacyjnego Rondo Kaponiera w Poznaniu oskarżeni zawarli umowę z konsorcjum wykonawców wspólnie realizujących zamówienie w sytuacji, gdy jako przedstawiciele inwestora - Miasta Poznań, nie dysponowali zweryfikowaną, kompletną projektową dokumentacją wykonawczą, przez co spowodowali szkodę majątkową w wysokości co najmniej 785.756,42 złotych na szkodę Miasta Poznań, polegającą na poniesieniu kosztów związanych z opracowaniem brakującej dokumentacji projektowej oraz zwiększenie kosztów robót budowlanych w ramach wymienionej inwestycji o kwotę co najmniej 8.970.700,00 złotych.

Oskarżonym zarzucono także, że zawarli z wykonawcą dokumentacji projektowej, niekorzystne dla Miasta Poznań porozumienie na opracowanie dokumentacji projektowej wskazanej powyżej inwestycji, pozbawiając jednocześnie Miasto Poznań możliwości dochodzenia od wykonawcy tej dokumentacji roszczeń z tytułu wad dzieła i nieterminowego jego oddania. Takie zachowanie oskarżonych spowodowało szkodę majątkową dla Miasta Poznań w wielkich rozmiarach, tj. w kwocie 2.097.180,00 złotych z tytułu wypłacenia nienależnego wykonawcy wynagrodzenia.

Oskarżonym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstw z art. 296 § 1 i 3 k.k. za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni nie przyznali się do ich popełnienia, złożyli w sprawie wyjaśnienia.