W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejni zatrzymani za oszustwa podatkowe oraz pranie brudnych pieniędzy

17.05.2021

Temida3

Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje prowadzone przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu oraz funkcjonariuszy Wielkopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Poznaniu śledztwo, w sprawie narażenia na uszczuplenie lub spowodowania uszczuplenia należności publicznoprawnej wielkiej wartości, przez współdziałające w latach 2013-2016 w Poznaniu oraz w innych miejscowościach na terytorium Polski podmioty gospodarcze, poprzez podawanie nieprawdy lub zatajanie prawdy w składanych organom podatkowym deklaracjach i oświadczeniach, w tym wystawiania w sposób nierzetelny faktur VAT i posługiwania się tymi nierzetelnymi dokumentami.

W dniu 11 maja 2021 r., na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu oraz funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Poznaniu zatrzymali kolejne cztery osoby podejrzane w śledztwie. Dotychczas zarzuty w toczącym się postępowaniu usłyszało 48 podejrzanych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie ogłoszono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwa do oszustwa dokonanego na szkodę Skarbu Państwa, gdzie wartość szkody przekroczyła 100 milionów złotych oraz prania brudnych pieniędzy, przy czym jednemu z podejrzanych przedstawione zostały zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy oraz dokonania na szkodę Skarbu Państwa oszustwa na kwotę ponad 100 milionów złotych. Zarzutami objęte zostały także przestępstwa z kodeksu karnego skarbowego.

Po przesłuchaniu podejrzanych, wobec jednej osoby prokurator zastosował środki  zapobiegawcze o charakterze wolnościowych w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji połączonego z zakazem opuszczania kraju oraz zakazem wydania paszportu.

Wobec pozostałych trzech podejrzanych prokurator, po odebraniu od nich wyjaśnień, skierował do Sądu Rejonowego Poznań Stare - Miasto w Poznaniu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Prokurator uznał, iż zgromadzony w toku śledztwa obszerny materiał dowodowy, w postaci dokumentacji dotyczącej działalności poszczególnych podmiotów gospodarczych, zaangażowanych w przestępczy proceder, ale także w postaci wyjaśnień współpodejrzanych oraz zeznań świadków, z dużym prawdopodobieństwem wskazał, że podejrzani dopuścili się popełnienia zarzuconych im przestępstw, a jednocześnie za zastosowaniem wobec nich najsurowszego ze środków zapobiegawczych przemawia obawa matactwa procesowego oraz grożąca podejrzanym surowa kara.

Sąd Rejonowy Poznań Stare – Miasto w Poznaniu nie podzielił stanowiska prokuratora, stosując wobec podejrzanych środki o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zatrzymania paszportu.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu przygotowuje zażalenia na te decyzje.

{"register":{"columns":[]}}