W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania za czerpanie korzyści w związku z nadużyciem uprawnień

07.04.2021

Temida2

Prokuratura Regionalna w Poznaniu, nadzoruje prowadzone przez Delegaturę  w Poznaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego śledztwo dotyczące czerpania  i udzielania korzyści majątkowych w związku z nadużyciem uprawnień, wynikających ze sprawowania funkcji w spółce Exalo Drilling S.A. z siedzibą w Pile.

W marcu 2019 r. w sprawie tej doszło do zatrzymania pięciu osób, w tym dyrektora Departamentu Handlu spółki, specjalistę do spraw sprzedaży oraz troje przedsiębiorców, którym ogłoszono wówczas zarzuty udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 1 milion złotych w związku z organizowanymi przetargami i zamówieniami publicznymi.

W dniu 01 kwietnia 2021 r., na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie kolejne osoby, w tym przedstawiciela spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz byłego pracownika spółki.

Według ustaleń śledztwa przedstawiciel spółki z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na przełomie lat 2016 i 2017 miał wręczyć ponad 750 tysięcy złotych łapówki zatrzymanemu wcześniej do sprawy dyrektorowi spółki, w zamian za doprowadzenie do korzystnego dla swojej firmy rozstrzygnięcia przetargu. Pieniądze przekazywane były na konta bankowe specjalnie założonych w tym celu podmiotów, ze wskazaniem jako tytułu zapłaty rzekomej usługi, która nigdy faktycznie nie została ani zlecona ani wykonana.

Zatrzymany były pracownik spółki miał z kolei ujawniać istotne informacje dotyczące procedur przetargowych.

W siedzibie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące działalności korupcyjnej.

Po przesłuchaniach prokurator zastosował wobec podejrzanych środki wolnościowe w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.