W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17-23 STYCZNIA 2022r. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

14.01.2022

ETPRSM

Rak szyjki macicy stanowi drugą co do częstości przyczynę zgonów wśród kobiet z powodu chorób nowotworowych, a także jest drugim na świecie co do częstości występowania rakiem wśród kobiet.

Jest też jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%.

Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów. Daje również możliwość oceny, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Należy zwrócić uwagę, że rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, zatem każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie.

Jeżeli jesteś kobietą w wieku 25-59 lat raz na 3 lata masz prawo do bezpłatnej cytologii.

Profilaktyka czynna - szczepionki przeciwko wirusowi HPV

Istnieje również możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Zalecany wiek szczepienia to okres pomiędzy 9 a 18 r. ż. tj. przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Szczepienia wykazują się duża skutecznością w zapobieganiu chorobom związanym z zakażeniami HPV (w tym typu onkogennego).

W Polsce dostępne są 3 różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Wszystkie wymienione szczepionki wymagają podania 3 dawek.

Co ważne, od listopada 2021r. szczepionka Cervarix (2-walentna) znajduje się na liście leków refundowanych, dzięki czemu pacjenci mogą kupić ten preparat za 50% odpłatnością.

 

Co zwiększa ryzyko zachorowania?

- przewlekłe zakażenie onkogennymi typami HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego),
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
- wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
- duża liczba partnerów płciowych,
- duża liczba porodów,
- wieloletnie palenie papierosów,
- niski status socjoekonomiczny.

Objawy raka szyjki macicy:
Na wczesnym etapie choroby rak nie powoduje znaczących dolegliwości, mogą jednak wystąpić:

- delikatne podkrwawiania pomiędzy miesiączkami,
- dłuższe i obfitsze miesiączki niż zwykle,
- ból występujący w trakcie stosunku,
- krwawienia po stosunku,
- krwawienia pomenopauzalne (po okresie przekwitania).

W przypadkach zaawansowanych mogą być obserwowane takie objawy jak:

- upławy (ropne, cuchnące),
- ból w dole brzucha,
- bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
- trudności w oddawaniu moczu lub stolca.

 

Dowiedz się więcej:

www.mz.gov.pl/profilaktyka

 

{"register":{"columns":[]}}