W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE. FAKTY NIE MITY. Grypa

04.06.2021

O historii szczepień przeczytaj słów kilka... Wiedzę zyskasz solidną, a przeminie tylko chwilka...

GRYPA_Szczepimy_PSSE_AUG_szata

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres wylęgania choroby wynosi 1-4 dni. Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i powodują kaszel, ból gardła, katar oraz wysoką gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, nudności i wymioty. Grypa może powodować powikłania w postaci zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, u osób z przewlekłymi chorobami może prowadzić do ich zaostrzenia.  Grypa jest chorobą bardzo zaraźliwą. Co sezon wywołuje epidemie. Szczyt zachorowań występuje  zwykle między styczniem a marcem. W 2020 roku stwierdzono 3 164 446 podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce, natomiast w powiecie augustowskim 5878 przypadków.

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70% szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi. Szczepionki mogą być podane każdemu już od 6 miesiąca życia. W składzie szczepionek znajduje się inaktywowana postać wirusa grypy. Oznacza to, że zawiera zabitego wirusa. Powoduje to, że zaszczepienie nie spowoduje zachorowania na grypę. Szczepieniu powinny się poddać osoby z grupy wysokiego ryzyka, u których powikłania pogrypowe mogą być wyjątkowo niebezpieczne (przewlekle chore dzieci powyżej 6 miesiąca życia, osoby z obniżoną odpornością, kobiety w ciąży). Zaleca się również szczepienia osób narażonych na zakażenie np. pracownicy ochrony zdrowia. Aby ochrona przed powikłaniami grypy była skuteczna, zaleca się aby szczepić się przeciwko grypie co rok, na początku sezonu grypowego (październik – listopad). Obecnie szczepienie to należy do zalecanych i odpłatnych. Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Z uwagi na coroczną mutacje wirusa grypy, co sezon opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie, na podstawie obecnie występujących szczepów wirusa na danym terenie. W obecnej sytuacji epidemiologicznej osoby zaszczepione przeciw grypie, mogą być bardziej odporne na inne zakażenia wirusowe. Regularne szczepienia przeciw grypie łagodzą przebieg infekcji. Udowodniono, że pacjenci zaszczepieni  rzadziej zapadają na inne infekcje.

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W AUGUSTOWIE

{"register":{"columns":[]}}