W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE. FAKTY NIE MITY. Hib

29.04.2021

O historii szczepień przeczytaj słów kilka... Wiedzę zyskasz solidną, a przeminie tylko chwilka...

HIB_Szczepimy_PSSE_AUG_szata

Hib (Haemophilus influenzae typu b) jest bakterią, która razem z pneumokokami i meningokokami wywołuje ciężkie zakażenia bakteryjne u dzieci, najczęściej do 5 roku życia, ale także dotyka osoby dorosłe z upośledzonym systemem odpornościowym.

Bakteria ta może powodować groźne postaci zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nagłośni, płuc, zapalenie szpiku kostnego, stawów, ropowicy tkanki podskórnej, sepsę, a także prowadzi do cieżkich powikłań. Po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych może dojść do głuchoty, padaczki, a nawet upośledzenia umysłowego. Typ b Haemophilus influenzae jest odpowiedzialny za 95% ciężkich zakażeń wywołanych przez ten szczep bakterii. Na zakażenie Hib najbardziej narażone są niemowlęta karmione zmodyfikowanym mlekiem, chorzy z anemią sierpowatą oraz chorobami nowotworowymi. Do zakażeń Hib dochodzi przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub chorą osobą. U starszych dzieci i dorosłych zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Okres wylęgania wynosi od 2 do 4 dni. Zakażenie może objawiać się silnym bólem głowy, bolesnością i sztywnością karku, światłowstrętem, drgawkami i skurczami mięśni. U niemowląt objawiać się może uwypukleniem i tętnieniem ciemiączka. Zakażenia Haemophilus influenzae typu b występują na całym świecie i dotykają głównie dzieci niezaszczepionych lub osoby z niekompletnym podstawowym cyklem szczepień. Częstość występowania zakażeń Hib w przeszłości w Polsce była trudna do określenia. Większość przypadków zgłaszano wyłącznie na podstawie objawów klinicznych. Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień, zakażenia Hib były przyczyną 25% wszystkich bakteryjnych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych. Najwięcej zakażeń (około 97%) występowało wśród dzieci w wieku poniżej 5 roku życia, gdzie najczęściej powodowało zapalenie nagłośni oraz ropne zapalenie stawów u dzieci. Od 2007 roku w Polsce prowadzone są obowiązkowe szczepienia przeciw Hib. Od tego czasu odnotowano skuteczną redukcję zapadalności na inwazyjne zakażenia wywołane przez Hib wśród najmłodszych dzieci. Zmniejszona została również ilość inwazyjnych zakażeń we wszystkich grupach wieku. Obecnie w 2021 roku od 1 stycznia do 15 kwietnia zdiagnozowane zostały 3 przypadki zakażenia Hib. W tym samym przedziale czasowym w roku 2020 stwierdzono 29 przypadków, w 2019 roku - 33 przypadki zakażeń. Obecnie w Polsce szczepionki przeciw zakażeniom Hib są dostępne w postaci szczepionek monowalentnych, zawierających wyłącznie składnik chroniący przeciw Hib, a także szczepionki skojarzone, chroniące przed Hib oraz błonicą, tężcem, krztuścem, wzw B oraz poliomyelitis. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciw Hib jest obowiązkowe dla dzieci od 6 tygodnia do 2 roku życia. Pełen cykl szczepienia przeciw zakażeniom Hib obejmuje: szczepienie podstawowe: 3 dawki szczepionki podane w wieku od 6 tygodnia do 6 miesiąca życia, w odstępach czasu od 6 do 8 tygodni oraz dawka uzupełniająca w 16-18 miesiącu życia.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie

{"register":{"columns":[]}}