W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE. FAKTY NIE MITY. Odra

16.02.2021

O historii szczepień przeczytaj słów kilka... Wiedzę zyskasz solidną, a przeminie tylko chwilka...

ODRA_Szczepimy_PSSE_AUG_szata

Jeszcze nie tak dawno, bo około 6 lat temu uważano, że walka z odrą w Polsce niedługo zostanie zakończona. Wskazywała na to liczba spadających zachorowań. Niestety od 2015 roku zachorowalność na tę chorobę dramatycznie wzrasta.

Odra wywoływana przez wirusa odry należy do wysoce zaraźliwych chorób. Rozprzestrzenia się w szybki sposób przez bliski kontakt z osobą zakażoną, a także poprzez kaszel lub kichanie. Okres jej wylęgania wynosi od 9 do 14 dni od momentu zakażenia się do wystąpienia objawów. Osoba chora może zarażać nawet 5 dni przed pojawieniem się wysypki. W pierwszym okresie wylęgania odry, chory zazwyczaj nie odczuwa żadnych objawów. W następnym etapie pojawia się gorączka, kaszel i zapalenie spojówek. Kolejno na ciele pojawia się wysypka, której towarzyszy wysoka gorączka a także zwiększona senność. Powikłania prowadzą do zapalenia płuc, utraty słuchu i wzroku, a nawet do ostrego zapalenia mózgu. Szacuje się, że około 30% zachorowań na tę chorobę przebiega z powikłaniami, które najczęściej występują u osób niezaszczepionych i dzieci w 5 roku życia. Tylko w roku 2019, wśród wszystkich zachorowań na odrę, połowa kończyła się hospitalizacją.

W latach 70. w Polsce co 2-3 lata pojawiała się epidemia, gdzie w tym czasie średnio chorowało nawet do 200 000 osób i około 100 000 w okresie poza epidemią. Dzięki wdrożeniu obowiązkowych szczepień ochronnych przeciw odrze w 1975 roku oraz wprowadzeniu ich do Programu Szczepień Ochronnych, liczba nowych zachorowań zaczęła spadać. Szczepienie podawane w formie szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce zapewnia około 95% ochronę przed zachorowaniem. Pierwszą dawkę szczepionki podaje się w 13-14 miesiącu życia, drugą dawkę przypominającą w 6 roku życia dziecka. Dzięki tym działaniom w 2000 roku w Polsce liczba nowych zachorowań na odrę wynosiła 77. Niestety od 2015 roku w Polsce drastycznie wzrasta liczba nowych zachorowań. W roku 2016 odnotowano 133 nowe przypadki zachorowań, natomiast w roku 2019 – 1502, przy czym liczba ta wzrosła ponad 4-krotnie w stosunku do roku 2018. Powoduje to, że Polska znajduje w na piątym miejscu w niechlubnym rankingu pod względem liczby zachorowań na odrę w Unii Europejskiej. Obecnie zachorowania na odrę w Polsce są w większości przypadkami zawleczenia choroby z zagranicy – Ukrainy, Czech. Na wzrost nowych zachorowań ma wpływ zwiększająca się liczba niezaszczepionych dzieci. W związku z szerzeniem się ruchu antyszczepionkowców coraz więcej rodziców rezygnuje z zaszczepienia swojej pociechy. Obecnie nie ma skutecznego leku na odrę. Jedyną formą zabezpieczenia się przed zachorowaniem jest szczepienie, stosowane również u osób, które miały w ciągu ostatnich 72 godzin kontakt z osobą chorą a nie przyjmowały wcześniej szczepionki przeciw odrze.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Augustowie

{"register":{"columns":[]}}