W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE. FAKTY NIE MITY. Rotawirusy

O historii szczepień przeczytaj słów kilka... Wiedzę zyskasz solidną, a przeminie tylko chwilka...

ROTAWIRUSY_Szczepimy_PSSE_AUG_szata

Szczepienie przeciw rotawirusom od 2021r. dołączyło jako szczepienie obowiązkowe do Programu Szczepień Ochronnych. Dzieci urodzone po 1 stycznia 2021r.  mogą zostać bezpłatnie zaszczepione, gdzie dla wielu rodziców jest i będzie to udogodnieniem, ponieważ jeszcze w poprzednim roku szczepienie przeciw rotawirusom należało do szczepień zalecanych, ale płatnych (nawet do 300 złotych za dawkę i około 1000 złotych za cykl). Obecnie w ramach bezpłatnego programu szczepień przeciw rotawirusom stosowana jest 3-dawkowa szczepionka. Podawana jest w pierwszej kolejności dziecku w 6 tygodniu życia, kolejne dwie dawki podaje się z zachowaniem odstępów nie dłuższych niż 4 tygodnie. Podawana doustnie szczepionka zapewnia co najmniej 3-letnią ochronę poszczepienną oraz zapobiega przenoszeniu się zakażenia na dorosłych.

Co to są rotawirusy i dlaczego szczepienie przeciwko nim zostało wprowadzone jako obowiązkowe? Rotawirusy to wirusy z grupy reowirusów wywołujące ostrą biegunkę u niemowląt i dzieci do pięciu lat. Najczęściej chorują dzieci do 4 roku życia, gdzie najcięższy przebieg występuje u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Prawie każde dziecko do 5 roku życia chorowało na rotawirusy. Przebieg choroby jest nagły, pojawia się nawet po 12 godzinach od zakażenia. Do zarażenia dochodzi poprzez drogę fekalno-ustną lub przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub skażoną wodą. Oprócz uciążliwej biegunki występuje również wysoka temperatura i wymioty, czego następstwem jest szybkie odwodnienie. Jedno na 17 infekcji rotawirusowych kończy się hospitalizacją, a nieleczona choroba skutkować może nawet zgonem.

Według danych pochodzących z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) w roku 2019 na rotawirusy chorowało około 34 019 osób, gdzie około 90% z nich było hospitalizowanych. Z uwagi na wysoką zaraźliwość i dużą liczbę zachorowań, postulowano rozszerzenie Programu Szczepień Ochronnych o obowiązkowe szczepienia przeciw rotawirusom, które wpłyną na ograniczenie ciężkiego przebiegu choroby oraz mogą zapobiec zapaleniom żołądkowo-jelitowym.

 

Powiatowa Stacja Sanitrno-Epidemiologiczna

w Augustowie

{"register":{"columns":[]}}