W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE. FAKTY NIE MITY. WZW A

07.05.2021

O historii szczepień przeczytaj słów kilka... Wiedzę zyskasz solidną, a przeminie tylko chwilka...

WZWA_Szczepimy_PSSE_AUG_szata

Wirusowe zapalenie wątroby typu A wywoływane jest przez wirusa HAV (Hepatitis A Virus) i należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą fekalno - oralną. Do dróg rozprzestrzeniania się wirusa zalicza się kontakt ze skażoną żywnością lub bliski kontakt z osobą zakażoną (np. przez kontakt seksualny, styczność z krwią osoby zakażonej). Złe warunki sanitarne przyczyniają się do ekspansji wirusa szczególnie przez brudne ręce. Zakażenie wzw typu A może przebiegać bezobjawowo lub z symptomami grypopodobnymi. Dodatkowo pojawiać się mogą dolegliwości
ze strony układu pokarmowego takie jak zgaga, wzdęcia lub nudności.  U osób z ciężkim przebiegiem choroby pojawia się żółtaczka, mocz nabiera ciemnego brązowego koloru, skóra ulega zażółceniu. Wirus HAV moze powodować ciężkie uszkodzenia wątroby, ostrą niewydolność hemolityczną a w konsekwencji śmierć. Wzw A nie wywołuje przewlekłego zapalenia wątroby. Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów mija średnio 30 dni. Chory może zarażać innych około 14-21 dni  przed wystąpienieniem objawów. Najbardziej narażonymi osobami na zarażenie są pracownicy służby zdrowia, szkół, przedszkoli, pracownicy oczyszczalni ścieków i gospodarki odpadami. Przebieg choroby jest łagodniejszy u dzieci niż u dorosłych, gdzie 90% przypadków kończy się hospitalizacją.

Do roku 2016 liczba zachorowań na wzw A była sporadyczna. W 2017 nastąpił wzrost do ponad 3000 nowych przypadków. W 2019 roku w Polsce zdiagnozowano 1067 przypadków zachorowań, w tym 960 było hospitalizowanych. W roku 2020 stwierdzono 109 przypadków zachorowań. Obecnie od początku 2021 roku zdiagnozowano  17 nowych pacjentów zakażonych wirusem HAV. Szczepienie przeciw wzw A należy do szczepień zalecanych. Szczepionka zawiera inaktywowaną (nieżywą) postać wirusa HAV. Wymaga ona podania dwóch dawek z odstępami czasowymi od 6 do 12 miesięcy. Skuteczność tej szczepionki wynosi około 95% po otrzymaniu pierwszej dawki i około 98-99% po podaniu drugiej. Istnieje również szczepionka monowalentna, która przy jednym wkłuciu uodparnia zarówno przeciwko wzw typu A i typu B. W przypadku tej szczepionki należy podać 3 dawki w odstępach czasowych 0-1-6 miesięcy. Szczepienie przeciwko wzw A zaleca się dzieciom w wieku przedszkolnym lub szkolnym, osobom pracującym w sektorze ochrony zdrowia, przedszkoli,  a także pracownikom firm oczyszczalni kanalizacyjnych, wywozów odpadów oraz osobom zakażonym wirusem HIV, wzw typu B i C, ponieważ zachowanie zasad higieny i ostrożność nie wyklucza zachorowania na wzw A.

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W AUGUSTOWIE

{"register":{"columns":[]}}