W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga Radon !

radon2

W dniu 12 lutego 2021 r.,  w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 stycznia 2021 r., w sprawie ogłoszenia Krajowego planu działania w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy.

Radon to gaz powstały w wyniku rozpadu naturalnych izotopów promieniotwórczych znajdujących się w glebie i skałach. Człowiek oddychając wprowadza do płuc razem z powietrzem radon  i jego produkty rozpadu. Jest on drugą, po paleniu tytoniu , przyczyną zachorowań na raka płuc. Ryzyko rozwinięcia się choroby jest wyższe u osób trwale narażonych na przebywanie w pomieszczeniach, w których może gromadzić się szkodliwa dla zdrowia ilość gazu oraz u osób, które aktywnie palą lub paliły tytoń. Szacuje się, że radon powoduje od 3% do 14% wszystkich nowotworów płuc w kraju, w zależności od średniego krajowego poziomu radonu i rozpowszechnienia palenia.

Najwyższe poziomy radonu znajdują się zwykle w przestrzeniach podziemnych, takich jak piwnice, jaskinie i kopalnie. Istnieją sprawdzone i trwałe metody zapobiegania przenikania radonu do budynków. W niektórych przypadkach konieczna jest pomoc specjalistycznych laboratoriów, ale każdy z nas może zapobiegać zagrożeniom związanym z radonem. Wystarczy regularnie wietrzyć mieszkania.

Więcej informacji na temat szkodliwości radonu, ale także technik i metod zabezpieczenia budynków przed przenikaniem tego gazu do pomieszczeń można znaleźć na  stronie internetowej www.gov.pl/poznajradon . Zainteresowani znajdą tu również ciekawostki, bazę wiedzy na temat radonu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Poszerzenie wiedzy na temat radonu na podstawie zweryfikowanych i rzetelnych informacji może zminimalizować ryzyko chorób związanych z narażeniem na ten gaz.

Zachęcamy do obserwowania w/w strony.

Materiały

Załącznik​_nr​_1​_znaczenie​_pomiarow-broszura.pdf 0.29MB
Załącznik​_nr​_2​_narażenie​_na​_radon-broszura.pdf 0.48MB
Załącznik​_nr​_3​_dostępne​_środki​_techniczne-broszura.pdf 0.26MB  
Załącznik​_nr​_5​_Miejsce​_wydobywania​_ropy​_naftowej.pdf 0.17MB
Załącznik​_nr​_6​_Miejsce​_wydobywania​_rudy.pdf 0.19MB

Załącznik​_nr​_6​_Miejsce​_wydobywania​_rudy.pdf 0.19MB
Załącznik​_nr​_7​_Parkingi.pdf 0.19MB
Załącznik​_nr​_8​_Sanatoria.pdf 0.26MB
Załącznik​_nr​_9​_SPA​_podziemne.pdf 0.17MB
Załącznik​_nr​_10​_Stacje​_uzdatniania​_wody.pdf 0.20MB
Załącznik​_nr​_11​_Trasy​_Turystyczne.pdf 0.16MB
Załącznik​_nr​_12​_Dobre​_praktyki​_dotyczące​_sposobów​_pomiarów​_stężenia​_aktywności​_radonu​_w​_miejscach​_pracy,​_budynkach,​_lokalach​_i​_pomieszczeniach​_przeznaczonych​_na​_pobyt​_ludzi.pdf 1.
Materiały​_informacyjne​_-​_radon.pdf 0.23MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}