W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksport żywności do Chin przez przedsiębiorstwa podlegające nadzorowi PIS.

12.06.2023

Informacja

W przypadku eksportu żywności do Chin, przedsiębiorcy wysyłający tam towary zobowiązani są spełnić wymagania Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej określone w zarządzeniach Nr 248 i 249 oraz muszą być zarejestrowani systemie rejestracyjnym CIFER/single window.

Podmioty rejestrowane są poprzez rejestrację z rekomendacją właściwego organu lub rejestrację indywidualną. W zakresie 18 kategorii produktów obowiązuje rejestracja z rekomendacją właściwego organu.

W dniu 30 czerwca 2023 r. upływa termin weryfikacji dla wszystkich podmiotów zgłoszonych w 2021 r. do GACC. Urzędowa weryfikacja zakładów poprzedzona jest uzupełnieniem informacji przez zgłoszony podmiot złożonej w trybie wniosku o zmianę „Application For Modification” w systemie CIFER/Single window. Weryfikacja ma na celu potwierdzenie przez właściwy organ nadzorujący danego eksportera czy spełnione są wymagania strony chińskiej wynikające z zarządzeń nr 248 i 249 Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej.

Z informacji przekazanych przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie wynika, że w tym celu niezbędne będzie wypełnienie przez każdy podmiot (eksportera) kwestionariusza opracowanego przez stronę chińską. Kwestionariusze będą dostępne w języku angielskim. Dla każdej z 18 kategorii produktów będzie wymagany oddzielny kwestionariusz uwzględniający specyfikę produktu, sposób produkcji, prowadzenie określonej działalności. Następnie konieczne będzie przeprowadzenie w oparciu o ten kwestionariusz urzędowej kontroli przez właściwy organ nadzoru w celu weryfikacji informacji zawartych w kwestionariuszu wypełnionym przez podmiot.
Ponadto podmiot będzie zobowiązany do dołączenia do kwestionariusza dodatkowych dokumentów, wskazanych w kwestionariuszu, potwierdzających spełnianie określonych wymagań/warunków. Na podstawie pytań/wymagań zawartych w kwestionariuszu podmioty mogą również przeprowadzić kontrolę wewnętrzną w zakładzie w celu samooceny np. przed złożeniem wniosku o rejestrację eksportową do Chin.

Przesłane materiały (kwestionariusz i dokumentacja dodatkowa) powinny być wypełnione i przekazane przez podmioty w języku angielskim. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu wypełnienia będą zawarte w kwestionariuszach dla poszczególnych kategorii produktów.

Właściwi Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni (PPIS) nadzorujący zakłady przekażą poszczególne kwestionariusze podmiotom zgłoszonym do rejestracji w celu ich wypełnienia. Następnie organ PPIS przeprowadzi kontrolę w celu weryfikacji udzielonych odpowiedzi oraz dołączonych do kwestionariusza dodatkowych dokumentów.
Dołączeniem w systemie rejestracyjnym CIFER/single window dokumentów dotyczących weryfikacji podmiotów (wypełnionych kwestionariuszy oraz dokumentacji dodatkowej) zajmie się Główny Inspektorat Sanitarny - Departament Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia.

Dokumenty należy uzupełnić w systemie do dnia 30 czerwca 2023 r.
Szczegółowe informacje w tej sprawie dostępne są na stronie internetowej GIS: Pilna informacja dla eksporterów żywności do Chin podlegających nadzorowi organów PIS - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

{"register":{"columns":[]}}