W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hałas w środowisku pracy

23.08.2023

Hałas_w_środowisku_pracy

HAŁAS -  każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy albo szkodliwy dla zdrowia lub może zwiększać ryzyko wypadku przy pracy. Hałas jest najpowszechniej występującym czynnikiem szkodliwym środowiska pracy. 

Hałas jest czynnikiem szkodliwym, który może prowadzić do uszkodzenia słuchu, a nawet jego utrata, która może być zakwalifikowana jako choroba zawodowa przy nadmiernym narażeniu. Hałas może również pośrednio wpływać na zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego i pokarmowego, powodować zaburzenia wzroku, obniżyć precyzję wykonywanych ruchów, a także zmniejsza wydolność psychiczna i fizyczna.

Utrata słuchu spowodowana nadmiernym narażeniem na hałas w miejscu pracy może być zakwalifikowana jako choroba zawodowa.

Najwyższe dopuszczalne natężenie hałasu w odniesieniu do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy wynosi 85 dB, przy czym wartość progu działania wynosi 80 dB, który traktuje się jako sygnał alarmowy bliski zbliżeniu się do niebezpiecznego progu NDN.

Hałas niesłyszalny dla ucha ludzkiego

Hałas infradźwiękowy - dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości (poniżej 20 Hz), emitowane np. przez: sprężarki, silniki wysokoprężne, wentylatory przemysłowe czy transport.

Hałas ultradźwiękowy -dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości (powyżej 20 000Hz), emitowane przez np. zgrzewarki, lutownice ultradźwiękowe, płuczki ultradźwiękowe.

OCHRONA PRZED HAŁASEM

Obowiązkiem pracodawcy jest wyeliminowanie narażeniem na hałas lub ograniczenie go do możliwie najniższego poziomu, uwzględniając dostępne rozwiązania techniczne oraz postęp naukowo-techniczny.  Pracodawcy powinni dążyć do ograniczenia procesów powodujących narażenie na hałas i zastępować je innymi, stwarzającymi mniejsze narażenia.

Jak ograniczyć hałas?

Należy dążyć do takiego prowadzenia procesów produkcyjnych uwzględniającego jak najmniejszą emisję hałasu poprzez właściwe ustawienie maszyn go emitujących, tak by dźwięki emitowane przez te maszyny możliwie nie nakładały się na siebie, nasilając hałas ogólny.

Umieszczanie urządzeń emitujących hałas powodując skupienie dźwięku w jednym miejscu ograniczając liczbę narażonych na niego pracowników. 

Automatyzacja w obszarach zakładu w których emisja hałasu jest najwyższa.

Pracowników, narażonych na hałas doposażyć w odpowiednie środki ochrony indywidualnej tj. ochronniki słuchu oraz zminimalizować czas ekspozycji na hałas.

Stosowanie ekranów dźwiękochłonnych, paneli, tłumików, materiałów oraz konstrukcji dźwiękoizolacyjnych i dźwiękochłonnych.

Zwiększać świadomość personelu poprzez systematyczne szkolenia w zakresie prawidłowego posługiwania się środkami pracy.

W miarę możliwości likwidować źródła hałasu.

{"register":{"columns":[]}}