W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opinia sanitarna dla lokali usługowych

Informacje Ogólne

Rozpoczęcie działalności usługowej w zakresie fryzjerstwa, kosmetyki, tatuażu i odnowy biologicznej wiąże się z dostosowaniem lokalu użytkowego do wymagań zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225), które określa m. in. wysokość pomieszczeń, oświetlenie, rodzaj wentylacji, pomieszczenia higienicznosanitarne.

Przed rozpoczęciem działalności zaleca się uzyskanie pozytywnej opinii sanitarnej w zakresie spełnienia wymagań sanitarno – higienicznych w lokalu, w którym świadczone będą zabiegi z zakresu fryzjerstwa, kosmetyki, tatuażu i odnowy biologicznej.

Opinię sanitarną wydaje właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny na wniosek, zawierający:

- opis świadczonych usług;

-  przewidywaną liczbę pracowników;

- inwentaryzację pomieszczeń;

- rysunek techniczny przedmiotowego lokalu (w miarę możliwości) i jego dane tj. powierzchnia, wyposażenie, wysokość lokalu w miejscu świadczenia usług, rodzaj wentylacji, oświetlenie;

- informację o odprowadzeniu wodno – kanalizacyjnym (ciepła woda, podłączenie do kanalizacji);

- rodzaj instalacji ogrzewczej.

Informacje ogólne dla klienta

Istotne są również uwarunkowania lokalizacyjne – czy lokal znajduje się:

  •  w obiekcie nowo wybudowanym,
  •  w obiekcie wymagającym zmiany sposobu użytkowania
  •  w przypadku zmiany użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, należy zgłosić taką zmianę do odpowiedniego urzędu (inspekcja sanitarna w tym zakresie nie posiada kompetencji).

Zmiana sposobu użytkowania to rozpoczęcie lub zakończenie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności, która zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska, lub też zmienia układ i wielkość obciążeń. Zastosowanie tu mają przepisy z art. 71 Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 poz. 2351 ze zm.). 

W przypadku braku możliwości spełnienia przepisów techniczno – budowlanych należy zgłosić się do Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie o wydanie zgody na odstępstwo w odpowiednim zakresie:

- wysokości, oświetlenia, zagłębienia pomieszczeń, zmniejszonej odległości miejsca na pojemniki do gromadzenia odpadów stałych.

Podczas wyboru lokalu należy zwrócić uwagę, aby zostały wydzielone pomieszczenia takie jak:

- poczekalnia,

- gabinet/pomieszczenie świadczenia usług z umywalką do rąk,

- szatnie dla personelu i pomieszczenie socjalne (przy zatrudnieniu pracowników),

- toaleta z przedsionkiem wraz z umywalką do rąk (nie dotyczy warunków dla toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych) oraz zabezpieczona w wentylację mechaniczną dot. pomieszczeń bez okien,

- stanowisko do sterylizacji narzędzi.

W salonie gdzie wykonuje się zabiegi na całym ciele wymagany jest prysznic dla klientów.

Podłogi i ściany powinny być wykonane z materiałów odpornych na mycie i dezynfekcję.

Pomieszczenia, w których używa się rozpuszczalników, lakierów itp. muszą być dobrze wentylowane.

Wymagana jest również aby wysokość pomieszczeń nie była niższa od 2,5m.

Pomieszczenia do pracy, gdzie nie występują czynniki szkodliwe przeznaczone dla więcej niż 4 osoby minimalna wysokość w świetle 3,0m.

Pomieszczenia do pracy, w których występują czynniki uciążliwe  lub szkodliwe dla zdrowia minimalna wysokość w świetle 3,3m (w tym zakłady fryzjerskie).

Szczegółowe wymagania należy dokonać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1225).

Jednak posiadanie opinii sanitarnej nie jest wymogiem prawnym.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie informuje, iż zgodnie z art. 16 ust 1- 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2023r. poz. 1284 z późn. zm.)– osoby podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowani procedur zapewniających ochroną przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Procedury te powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji oraz sposoby przeprowadzenia dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń.

Bezpośredni nadzór nad zakładami świadczącymi usługi fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu oraz odnowy biologicznej sprawuje właściwy terenowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, do którego należy zgłosić fakt rozpoczęcia działalności.

Przed złożeniem wniosku o odbiór lokalu w zakresie sanitarno – technicznym wskazane jest zapoznać się z:

- projektem rozporządzenia w sprawie wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej (dostępny na stronie internetowe),

- rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania.

{"register":{"columns":[]}}