W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Mózgu

mózg

mózgZbudowany jest z komórek nerwowych, zwanych neuronami, których liczba zdaniem Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej (FNP) może wynosić prawie 100 miliardów. W 80 % składa się z wody, pozostałą część stanowią tłuszcze, białka, cukry oraz sole mineralne. 18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu.

Czym jest mózg? Jaka jest jego funkcja i dlaczego uważany jest za najważniejszy organ ludzki?

Mózg to organ, który stanowi centrum układu nerwowego, jest plastyczny oraz kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi oddychanie czy czynności serca. Odbieranie świata poprzez zmysł wzroku, słuchu, smaku, zapachu czy czucia możliwe jest  dzięki aktywności mózgu. Podobnie jest z działaniem pamięci, koncentracji, uwagi czy  kojarzenia. Skupienia komórek nerwowych, które zarządzają czynnościami organizmu, takimi jak mowa, analizowanie bodźców słuchowych, dotykowych, uczenie się znajdują się
w określonych płatach kory mózgowej.

Jak dbać o rozwój mózg?

  1. Badaj się regularnie. Kontroluj poziom cholesterolu, cukru, mierz ciśnienie!
  2. Spożywaj produkty żywnościowe zgodnie z piramidą zdrowia!
  3. Podejmuj aktywność fizyczną oraz intelektualną, które będą pobudzać mózg do różnorakiej pracy!
  4. Unikaj używek!
  5. Dbaj o dobry oraz odpowiednio długi sen!

Mózg traci swoją aktywność wraz z wiekiem. Jednakże systematycznie ćwiczony  i pobudzany do działania zachowa dobrą kondycję na dłużej. Nie należy zapominać o szeroko rozumianej profilaktyce połączonej z edukacją kobiet spodziewających się dziecka. Zdaniem Tadeusza Hawrota, przedstawiciela Europejskiej Rady Mózgu profilaktyka związana
z przeciwdziałaniem chorobom mózgu powinna zaczynać się już w okresie płodowym, ponieważ wtedy mózg człowieka zaczyna się rozwijać.

mózg 2

Źródło:

https://www.neurogra.pl/podstawa-naukowa/czym-jest-mozg

https://psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne/1129-cwicz-mozg.html

https://zdrowie.pap.pl/senior/jak-dbac-o-mozg

 

Opracowała: Natalia Stochel (tekst) / Aleksandra Pachońska (grafika)

{"register":{"columns":[]}}