W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zapobiegać otyłości wśród dzieci i młodzieży

Jak zapobiegać otyłości wśród dzieci i młodzieży

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina o rosnącym poziomie otyłości zwłaszcza wsród dzieci i młodzieży.

Niestety otyłość stała się chorobą cywilizacyjną. W Polsce na nadwagę i otyłość choruje już ok.70% społeczeństwa [1]. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Specjaliści przestrzegają, że jeśli nie zmienią się nawyki żywieniowe dzieci, za kilka lat co czwarte dziecko będzie otyłe. Nadmiar kilogramów to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Częste choroby spowodowane otyłością to m.in.cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, choroby nerek.

Powstawanie otyłości u dzieci zazwyczaj jest procesem, długotrwałym i wynika z dostarczenia do organizmu zbyt dużej ilość energii w pożywieniu w stosunku do jego zapotrzebowania.

Najczęstsze przyczyny powstawania otyłości to:

  • nieprawidłowe żywienie – posiłki wysokokaloryczne, bogate w tłuszcze, cukry, ubogie w warzywa i owoce, żywność wysokoprzetworzona,

  • brak aktywności fizycznej - siedzący tryb życia,

  • predyspozycje genetyczne, 

  • zespoły genetyczne przebiegające z otyłością (zespół Pradera-Willego, Cohena, łamliwego chromosomu X),

  • zbyt mała lub duża masa urodzeniowa dziecka oraz cukrzyca ciężarnej,

  • leki np. długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów w dużych dawkach,

  • jedzenie mimo braku odczucia głodu – w sytuacjach stresu, smutku, potrzeby pocieszenia, złości, niepowodzeń, nudy.

Szacuje się, że 95% przypadków otyłości jest spowodowane czynnikami środowiskowymi (niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej), a jedynie 5% to czynniki genetyczne, leki i inne.

Podstawą zdrowego żywienia jest zbilansowana dieta dostosowana do wieku dziecka. Ważne, aby była bogata w warzywa i owoce (5 porcji dziennie), produkty pełnowartościowe, nieprzetworzone, niskosłodzone, ubogie w nasycone tłuszcze.

Duże znaczenie dla utrzymanie prawidłowej wagi ma również częstość spożywania posiłków. W Polsce zaleca się, aby dzieci i młodzież jadły 5 posiłków dziennie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację). Ważne, aby posiłki były spożywane regularnie. Pozwala to na wyeliminowaniu reakcji organizmu polegającej na odkładaniu „zapasów energii na potem”.

Eksperci podkreślają, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Udowodniono, że dzieci jedzące śniadania rzadziej sięgają w ciągu dnia po produkty bogate w tłuszcz.

W zachowaniu zdrowej sylwetki, ważne jest aby unikać jedzenia pomiędzy posiłkami. Przekąski, tak ulubione przez dzieci i młodzież t.j chipsy, batony, wafle czy ciastka są przetworzone i wysokoenergetyczne, jedzone bezwiednie przed komputerem lub telewizorem powodują odkładanie tkanki tłuszczowej w organizmie i w następstwie tycie. Poza tym dziecko, które zjadło paczkę chipsów nie będzie miało apetytu na pełnowartościowy posiłek.

Warto zachęcić dzieci do regularnej aktywności fizycznej, sport nie tylko zapobiega otyłości, ale i uczy systematyczności i ciągłej pracy nad sobą.

Należy również pamiętać o zaspokojeniu zapotrzebowania na płyny zwłaszcza wodę, ważne jest, aby unikać napojów kolorowych, słodzonych zawierających dużą ilość cukrów.

Prawidłowe nawyki żywieniowe kształtują się już od wczesnego dzieciństwa, dbanie o właściwe odżywianie i styl życia pozwolą naszym dzieciom w przyszłości cieszyć się zdrowiem i piękna sylwetką.

 

Źródło:

  1. https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/nfz-blizej-pacjenta/8814-sroda-z-profilaktyka-1-lipiec-2020-otylosc
  2. http://www.czytelniamedyczna.pl/570,leczy-czy-zapobiega-otyoci-u-dzieci.html
  3. https://www.doz.pl/czytelnia/a15205-Otylosc_u_dzieci__przyczyny_i_leczenie._Jak_zapobiegac_otylosci_u_dziecka
  4. https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/otylosc-u-dzieci-jak-zapobiegac/

 

Opracowała: Ewa Kisielewicz

{"register":{"columns":[]}}