W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KĄPIELISKA W SEZONIE LETNIM 2022

Ważny komunikat zmiana adresów e-mial od 14.06.2022

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie, w sezonie letnim 2022 prowadzi nadzór nad 7 kąpieliskami. Na terenie Miasta Krakowa funkcjonuje łącznie 5 kąpielisk, tj.:

· „Kąpielisko Plaża Bagry”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Koziej w Krakowie;

· „Kąpielisko Plaża Bagry II”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Koziej w Krakowie;

· „Kąpielisko Plaża Bagry Wschód”, na terenie zbiornika Bagry Wielkie przy ul. Bagrowej w Krakowie;

· „Kąpielisko Przystań Brzegi”, na terenie zbiornika Brzegi II przy ul. Trakt Papieski w Krakowie;

· „Kąpielisko Przylasek Rusiecki”, na terenie Zbiornika nr 1 przy ul. Rzepakowej w Krakowie.

Natomiast na terenie powiatu krakowskiego działają 2 kąpieliska, tj.:

· „Kąpielisko Kryspinów”, na terenie Zalewu na Piaskach w części Budzyńskiej, gmina Liszki;

· „Kąpielisko w Strefie Rekreacji w Januszowicach”, gmina Słomniki.

 

Jakość wody w akwenach, w obrębie których zostały utworzone ww. kąpieliska jest regularnie badana zgodnie z harmonogramami ustalonymi z PPIS w Krakowie na sezon letni 2022. Analizy jakości wody z nadzorowanych akwenów wykonywane są w zakresie obecności bakterii Escherichia coli i Enterokoków kałowych. W oparciu o otrzymane wyniki badań jakości wody PPIS w Krakowie wydaje decyzje o jej przydatności do kąpieli lub tymczasowym zakazie kąpieli z uwagi na stwierdzone zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody w zbiorniku.

Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (Dz.U. z 2019 r. poz. 255) określa dopuszczalną zawartości w wodzie bakterii Escherichia coli, która wynosi ≤1000 jtk/100 ml wody, natomiast dla Enterokoków kałowych wartość ta wynosi ≤400 jtk/100 ml wody.

PPIS w Krakowie, po uzyskaniu wyników z badań wody zamieszcza informację o jakości wody w Serwisie Kąpieliskowym, który jest dostępny pod adresem https://sk.gis.gov.pl/

 

Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie, w miesiącu lipcu 2022 r. przeprowadził kontrole sanitarne zaplecza sanitarno-higienicznego (toalety, przebieralnie, natryski), które zostały udostępnione dla plażowiczów. Jednocześnie skontrolował poprawność oznakowania kąpielisk w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie ewidencji oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 2476).

Kontrole sanitarne nie wykazały nieprawidłowości sanitarno-higienicznych w kontrolowanych obszarach.

 

PPIS w Krakowie ocenił również jakość badanej wody, wydając do dnia 24 sierpnia 2022 r. łącznie 22 decyzje administracyjne o przydatności wody do kąpieli oraz 1 decyzję o tymczasowym zakazie korzystania z kąpieli, z uwagi na mikrobiologiczne skażenie wody w akwenie.

 

Komunikaty dotyczące bieżącej jakości wody, wydawane przez PPIS w Krakowie umieszczane są zarówno na stronie pod adresem https://www.gov.pl/web/pssekrakow/aktualnosci2 jak również na portalu społecznościowym Facebook https://pl-pl.facebook.com/pssekrakow

{"register":{"columns":[]}}