W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oferta programów edukacyjnych 2023/2024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie uprzejmie informuje, że w roku szkolnym 2023/2024 w ramach działań prozdrowotnych, jak co roku realizowane będą profilaktyczne programy edukacyjne.

biały napis oferta programów edukacyjnych w tle jabłko na książce

Mając na uwadze fakt, iż palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z przyczyn umieralności w wieku dorosłym, należy już od najmłodszych lat prowadzić wśród dzieci edukację antytytoniową. W związku z powyższym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie proponuje realizację kolejnych edycji dwóch edukacyjnych programów antytytoniowych:

„Czyste Powietrze Wokół Nas” adresowany jest do dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz ich opiekunów. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie  radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Materiały i pomoce programowe dostępne są w wersji elektronicznej.

„Bieg po zdrowie” adresowany do dzieci z IV klasy szkoły podstawowej, którego głównym celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Proponowane materiały i pomoce programowe:

- poradnik dla szkolnego koordynatora programu oraz zeszyt ćwiczeń dla ucznia
w wersji elektronicznej,

- komplet sześciu plakatów,

- filmy edukacyjne.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie w odpowiedzi na aktualne zagrożenia zdrowotne proponuje realizację programów edukacyjnych o zróżnicowanej tematyce.

Celem programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne” jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Adresatami programu są dzieci 5 i 6 letnie uczęszczające do przedszkoli oraz ich rodzice.

Proponowane materiały i pomoce programowe w wersji elektronicznej:

- scenariusze zajęć dla koordynatora,

- książeczki dla dzieci,

- pokazowa lekcja.

Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gis/skad-sie-biora-produkty-ekologiczne--nowy-ogolnopolski-program-edukacyjny-dla-przedszkoli.

 

Program „Trzymaj Formę!” ma na celu kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia
i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu rozwija zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę. Adresatami programu są uczniowie szkół podstawowych klas V-VIII oraz ich opiekunowie.

Dostępne materiały i pomoce programowe:

- poradnik dla szkolnego koordynatora programu,

- scenariusze zajęć,

- broszura dla uczniów w wersji elektronicznej,

- materiały edukacyjne dla rodziców,

- internetowa strona edukacyjna  www.trzymajforme.pl.

Program edukacyjny w zakresie profilaktyki uzależnień pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” powstał w związku z problemem używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Wyjątkowość programu polega na kompleksowym podejściu do profilaktyki uzależnień w kontekście wartości wyznawanych przez młodych ludzi. Głównym celem jest ograniczenie używania alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych przez uczniów szkół ponadpodstawowych.

Proponowane materiały i pomoce programowe:

- poradnik dla szkolnego koordynatora programu w wersji elektronicznej,

- płyta CD z prezentacją,

- internetowa strona edukacyjna  www.zdrowiewciazy.pl.

W ramach działań profilaktyki raka szyjki macicy realizowany jest program pt. „Wybierz życie – pierwszy krok”. Celem jest podniesienie poziomu wiedzy uczniów i ich opiekunów na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu oraz zachęcenie do regularnych wizyt u ginekologa i wykonywania badań cytologicznych. Adresatami programu są uczniowie szkół ponadpodstawowych z klas I, opiekunowie uczniów oraz kadra pedagogiczna szkół.

Dostępne materiały i pomoce programowe:

- poradnik dla szkolnego koordynatora programu,

- płyta CD z filmem edukacyjnym,

- zakładka dla uczniów,

- ulotka dla rodziców,

- plakat,

- internetowa interaktywna strona edukacyjna  www.pierwszykrok.edu.pl

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, zapadalność na czerniaka w Polsce znacznie wzrosła. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka choroby. W związku z powyższym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zachęca do realizacji programu „Znamię! Znam je?”. Celem głównym programu jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka. Adresatami programu są uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie klas VIII szkół podstawowych. Program ma charakter warsztatowy i można go zrealizować podczas 1-2 godzin lekcyjnych.

Proponowane materiały i pomoce programowe:

- poradnik dla szkolnego koordynatora programu,

- film edukacyjny, prezentacja multimedialna,

- zakładka dla uczniów,

- ulotka dla rodziców,

- plakat,

- internetowa strona edukacyjna „Akademia czerniaka”- www.akademiaczerniaka.org.

Program edukacyjny „Podstępne WZW” jest odpowiedzią na pojawiające się wciąż nowe przypadki zakażeń wirusem HBV i HCV. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zasad profilaktyki zakażeń HBV i HCV. Adresatami programu są uczniowie szkół ponadpodstawowych. Program ma charakter warsztatowy i można go zrealizować podczas 1-2 godzin lekcyjnych.

Materiały i pomoce programowe:

- poradnik dla szkolnego koordynatora programu,

- spot edukacyjny, prezentacja multimedialna,

- zakładka dla uczniów,

- plakat.

Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie prowadzi działalność edukacyjno-profilaktyczną w oparciu o Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, którego celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem HIV oraz poprawa jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich. W ramach programu prowadzone są kampanie społeczne skierowane do ogółu społeczeństwa w tym uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, personelu i pacjentów podmiotów leczniczych.

Dyrekcja każdej placówki wyrażająca chęć realizacji wybranego programu, bez względu na to, czy brała ona udział w poprzednich edycjach, proszona jest o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego w terminie do 15 września 2023 r. na adres mailowy profilaktyka.psse.krakow@sanepid.gov.pl

W przypadku programu „Trzymaj Formę!” należy zarejestrować szkołę przystępującą do programu poprzez formularz dostępny pod linkiem:

https://www.trzymajforme.pl/register/ oraz wypełnić deklarację przystąpienia do programu, która znajduje się na tej platformie.

Szkoły, które realizowały program w poprzednich latach logują się na swoje konta oraz wypełniają deklarację przystąpienia do realizacji w roku szkolnym 2023/2024.

Materiały

Formularz Zgłoszeniowy Czyste powietrze wokół nas 2023 2024
Formularz​_Zgłoszeniowy-​_Czyste​_powietrze​_wokół​_nas.docx 0.01MB
Formularz Zgłoszeniowy Bieg po zdrowie 2023 2024
Formularz​_Zgłoszeniowy-​_Bieg​_po​_zdrowie.docx 0.01MB
Formularz Zgłoszeniowy Skąd się biorą produkty ekologiczne 2023 2024
Formularz​_Zgłoszeniowy-​_Skąd​_się​_biorą​_produkty​_ekologiczne.docx 0.01MB
Formularz Zgłoszeniowy ARS- czyli jak dbać o miłość 2023 2024
Formularz​_Zgłoszeniowy-​_ARS.doc 0.03MB
Formularz Zgłoszeniowy Wybierz Życie- Pierwszy krok 2023 2024
Formularz​_Zgłoszeniowy-​_Wybierz​_życie.docx 0.01MB
Formularz Zgłoszeniowy Znamię Znam je 2023 2024
Formularz​_Zgłoszeniowy-​_Znamię​_Znam​_je!.doc 0.03MB
Formularz Zgłoszeniowy Podstępne WZW 2023 2024
Formularz​_Zgłoszeniowy-​_Podstępne​_WZW.doc 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}