W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pozostałości pestycydów a bezpieczeństwo warzyw i owoców

Ważny komunikat zmiana adresów e-mial od 14.06.2022

Państwowa Inspekcja Sanitarna została powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, m.in poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych.

Warzywa i owoce dostarczają naszemu organizmowi witamin, błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych. Niestety mogą też być zanieczyszczone szkodliwymi dla zdrowia pestycydami. W związku z tym wymagane jest od producentów żywności przestrzeganie odpowiednich norm i działanie według rozporządzeń tak, aby produkowana żywność była bezpieczna dla konsumenta. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie, zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) nr 2021/601, dotyczącym wieloletniego unijnego programu kontroli na lata 2022 - 2024, jest zobowiązany do pobierania do badań produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego w kierunku zawartości pestycydów.

Mając na uwadze powyższe rozporządzenie, Główny Inspektor Sanitarny wskazał do poboru następujące owoce i warzywa tj.: jabłka, truskawki, brzoskwinie, wino (czerwone lub białe) wytwarzane z winogron, sałaty, kapustę głowiastą, pomidory, szpinak, ziarna owsa i jęczmienia w tym produkty przetworzone (soki, kasze, płatki zbożowe, oliwa z oliwek oraz produkty dla dzieci i niemowląt). Dobór środków spożywczych do badań w ramach krajowego programu kontroli uwzględnia wielkość ich spożycia w Polsce oraz ilość i rodzaj produktów niezgodnych z wymaganiami w latach ubiegłych. Pobierane są one do badań losowo na etapach produkcji i obrotu z uwzględnieniem identyfikacji producenta/importera i kraju pochodzenia. Przy planowaniu poboru próbek brane są pod uwagę przede wszystkim duże punkty dystrybucji lub magazynowania produktów takie jak: magazyny centralne, hurtownie, duże place targowe oraz zakłady produkcyjne zlokalizowane na terenie miasta Krakowa i powiatu krakowskiego.

Przedstawiciele PPIS w Krakowie w pierwszym półroczu 2022 r. pobrali do badań laboratoryjnych 36 próbek żywności takich jak: pomidory, truskawki, kapusta, buraki, pietruszka, ogórki oraz wino. W produktach tych nie wykryto przekroczeń zawartości pestycydów.

{"register":{"columns":[]}}