W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Astmy

Światowy_Dzień_Astmy_3

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina, że 3 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy, przedsięwzięcie Światowej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA – Global Initiative for Asthma) – organizacji działającej na rzecz ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków astmy.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych, przebiegającą ze skurczem oskrzeli. Objawy typowe dla tej choroby to napadowy suchy kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej. Do występowania objawów dochodzi najczęściej w nocy, we wczesnych godzinach porannych, po wysiłku, emocjach, a także wskutek działania różnych czynników atmosferycznych, takich jak zimne powietrze, wiatr, mgła. W niektórych postaciach astmy przyczyną zaostrzeń mogą być leki zwłaszcza tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (leki przeciwbólowe) czy infekcje. Celem leczenia choroby jest zahamowanie stanu zapalnego. Można to osiągnąć dzięki glikokortykosteroidom wziewnym.

Ze względu na etiologię wyróżnia się:

  • astmę alergiczną - wywołaną uczuleniem na różnego rodzaju alergeny,
  • astmę niealergiczną - nie udaje się wykazać uczulenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO na świecie na astmę choruje ponad 235 milionów osób, rocznie umiera w związku z astmą około 400.000 osób. W Polsce na astmę choruje około 4 milionów ludzi, a jedynie 50% z nich wie o swoim schorzeniu. Astma jest chorobą nieuleczalną lecz dzięki nowoczesnej terapii i stosowaniu się do zaleceń lekarskich takich jak bezwzględny zakaz palenia, stosowanie profilaktyki antyalergenowej, regularne przyjmowanie leków,  można zapanować nad jej objawami.

Światowy Dzień Astmy to wydarzenie organizowane od 1998 roku w każdy pierwszy wtorek maja. W pierwszym roku obchody zaplanowano w 35 krajach – obecnie Światowy Dzień Astmy to inicjatywa obecna już w blisko 100 państwach, w tym także od wielu lat w Polsce.

Tematem Światowego Dnia Astmy 2022 roku jest likwidowanie przeszkód oraz braków we właściwej opiece nad chorymi na astmę. W tymże celu w zeszłym roku powołano Koalicję na rzecz Leczenia Astmy, której liderem jest Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

W opiece nad chorymi na astmę istnieje wiele obszarów, które wymagają interwencji w celu zmniejszenia cierpienia pacjentów, a także kosztów ponoszonych na skutek leczenia astmy zdiagnozowanej zbyt późno. Występują one:

  • w dostępie do diagnostyki i leczenia,
  • między opieką nad różnymi grupami społeczno-ekonomicznymi, etnicznymi i wiekowymi,
  • między bogatymi i biedniejszymi społecznościami i krajami,
  • w komunikacji i edukacji osób z astmą,
  • w wiedzy na temat astmy i świadomości astmy wśród pracowników służby zdrowia,
  • w ustalaniu priorytetów między astmą, a innymi chorobami przewlekłymi,
  • między liczbą przepisywanych inhalatorów, a monitorowaniem przestrzegania zasad i umiejętności korzystania z tych urządzeń.

Źródło:

https://www.astma-alergia-pochp.pl/

https://www.pta.med.pl/?p=15603

https://www.mp.pl/pacjent/astma/lista/63134,odmiany-astmy

https://ginasthma.org/world-asthma-day-2022/

Opracował: Beata Zuśka

astma3

Astma2

{"register":{"columns":[]}}