W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Guza Mózgu

Światowy Dzień Guza Mózgu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, iż 8 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Guza Mózgu. Zainicjowany został w 2000 roku przez Niemieckie Stowarzyszenie Guza Mózgu (Deutsche Hirntumorhilfe) w celu uświadomienia ludziom na całym świecie z czym zmagają się chorzy oraz jak można im pomóc w procesie leczenia. Ponadto Dzień ten daje możliwość okazania wsparcia i solidarności cierpiącym na guza mózgu. Oficjalnym symbolem święta jest szara wstążka.  

Guz mózgu jest nowo powstałą, obcą strukturą, której rozrost powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej. Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie guzy muszą być od razu zdiagnozowane jako nowotwór. W takich przypadkach najczęściej są to pasożyty, ropień mózgu, tętniak czy torbiel pajęczynówki.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza, a około 2300 chorych umiera[1]. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyka pacjentów między 50 a 64 rokiem życia. Mimo to ponad 15% chorych to osoby poniżej 19 roku życia[2].

Nowotwory mózgu dzieli się na guzy pierwotne powstałe w obrębie mózgu oraz guzy przerzutowe będące następstwem przerzutu. Najpowszechniejszymi odmianami nowotworu u osób dorosłych są:

  • oponiaki (25%),
  • gruczolaki przysadki (25%),
  • glejaki wielopostaciowe (15%),
  • obwodowe nerwiaki osłonkowe (8%),
  • glejaki o niskim stopniu złośliwości (5%).

Dzieci zaś najczęściej zapadają na glejaka o niskim stopniu złośliwości (33%), rdzeniaka (16%), glejaka złośliwego (14%) i wyściółczaka (10%)[3].

Objawy choroby zależne są od umiejscowienia guza, jego rozmiaru oraz lokalizacji ogniska choroby. Wyróżnia się tzw. ogólne symptomy będące charakterystyczne dla wszystkich odmian. Są to objawy podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, osłabienie sprawności umysłowej oraz napady padaczkowe i zaburzenia pamięci. 

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Udało się potwierdzić i udowodnić tylko jeden czynnik, który w znacznej ilości przyczynia się do powstawania pierwotnych nowotworów złośliwych OUN – jest nim promieniowanie jonizujące.

Im szybciej guz mózgu będący nowotworem zostanie wykryty, tym łatwiejsze będzie jego leczenie, a rokowania lepsze. Diagnozowanie zazwyczaj rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, po czym wykonuje się badanie określające ciśnienie tętnicze oraz czynności serca. W sytuacji, gdy podejrzewa się nowotwór pacjent kierowany jest na konsultację neurologiczną i badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa z kontrastem czy rezonans magnetyczny, oraz jeśli jest taka potrzeba – badania uzupełniające (m.in. badanie okulistyczne). W celu potwierdzenia nowotworu lub określenia jego rodzaju lekarz może zlecić pobranie materiału do badania histopatologicznego.

Leczenie zależne jest od stopnia złośliwości nowotworu. Jeśli jest on łagodny wykorzystuje się głównie metody chirurgiczne i radiochirurgiczne oraz radioterapię, które dają szansę na trwałe wyleczenie. Przy złośliwym nowotworze łączone są metody zachowawcze z zabiegowymi.   

Źródła:

  1. https://www.zwrotnikraka.pl/przyczyny-rodzaje-guzow-mozgu/
  2. https://zywieniemaznaczenie.pl/guz-mozgu-objawy-rodzaje-i-rozpoznanie-raka-mozgu/
  3. https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/program-onkologiczny-okiem-eksperta/236-guzy-mozgu
  4. https://www.hirntumorhilfe.de/projekte/welthirntumortag1/

 

Opracowała: Aleksandra Pachońska

{"register":{"columns":[]}}