W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Obchodzony w dniu 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) ma na celu poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat WZW oraz mobilizacja jak największej grupy osób do wykonywania testów diagnostycznych w kierunku wczesnego wykrycia WZW. Data związana jest z urodzinami profesora Barucha Samuela Blumberga, laureata Nagrody Nobla, który w 1967 roku zidentyfikował wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV), a w 1969 roku wynalazł szczepionkę przeciwko HBV.

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

Zapalenie wątroby jest stanem zapalnym wątroby wywoływanym przez wirusy zakaźne i czynniki niezakaźne, prowadzącym do szeregu problemów zdrowotnych. Istnieje pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby, określanych jako typy A, B, C, D i E.  W szczególności typy B i C prowadzą do chorób przewlekłych u setek milionów ludzi i razem są najczęstszą przyczyną marskości wątroby, raka wątroby i zgonów związanych z wirusowym zapaleniem wątroby. World Heath Organization (WHO) szacuje, że 354 miliony ludzi na całym świecie żyje z wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C, a dla większości testy i leczenie pozostają poza zasięgiem.

Zakażenia HBV i HCV często przebiegają w sposób utajony, przez lata skrycie niszcząc wątrobę, prowadząc do zwłóknienia oraz marskości wątroby i niekiedy do raka wątrobowokomórkowego. Badania przeprowadzone przez WHO wykazały, że do 2030 r. w krajach o niskich i średnich dochodach można by zapobiec około 4,5 miliona przedwczesnych zgonów dzięki szczepieniom, testom diagnostycznym, lekom i kampaniom edukacyjnym.

Program edukacyjny „Podstępne WZW”

Nawiązując do obchodzonego święta Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zachęca do realizacji programu edukacyjnego „Podstępne WZW”. Program ten ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C. Program realizowany jest przez Fundację Gwiazda Nadziei pod merytorycznym nadzorem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego oraz pod patronatem honorowym Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Źródło:

https://www.who.int/health-topics/hepatitis#tab=tab_1

 

Opracowała: Natalia Stochel

{"register":{"columns":[]}}