W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia

dzień zdrowia

dzień Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina, że  7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.  W 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) skupi globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planety w zdrowiu oraz wspieraniu ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw skoncentrowanych na dobrobycie. Tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Zdrowia brzmi:

„Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie”.

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarki koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

WHO szacuje, że ponad 13 milionów zgonów na całym świecie każdego roku wynika z możliwych do uniknięcia przyczyn środowiskowych. Obejmuje to kryzys klimatyczny, który jest największym pojedynczym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny jest również kryzysem zdrowotnym.

Nasze decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90 procent ludzi oddycha niezdrowym powietrzem spowodowanym spalaniem paliw kopalnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne zalegające na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiły do naszego łańcucha pokarmowego. Przemysł produkujący ultra przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędza falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych.

Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społeczeństwa i podkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonych „społeczeństw dobrobytu”, zaangażowanych w osiągnięcie sprawiedliwości społecznej i zdrowia teraz i dla przyszłych pokoleń bez naruszania limitów ekologicznych. Obecny model gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dóbr, dochodów, bogactwa i władzy. Gospodarka dobrobytu ma na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżet dobrobytu, ochronę socjalną, strategie prawne i podatkowe. Przerwanie cyklów niszczących planetę i destrukcji zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reform korporacji i wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów.

W ramach kampanii „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO będzie zachęcać rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków i inicjatyw jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu, chronić planetę oraz nasze zdrowie.

 

Źródło:

https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022

{"register":{"columns":[]}}