W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej doceniony przez ONZ

23.06.2022

ilustracja kolorowa informująca o nagrodzie dla GIS

Główny inspektorat Sanitarny otrzymał tegoroczną Nagrodę Sektora Publicznego ONZ za wdrożenie systemu SEPIS – innowacyjnego narzędzia informatycznego wspierającego pracę służb sanitarnych.

– Ta nagroda to docenienie zaawansowania Polski we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań cyfrowych – mówił Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz., podczas ceremonii ogłoszenia wyników konkursu, która odbyła się 22.06.2022 r.

O SEPIS

System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) został uruchomiony w październiku 2020 r. w związku z koniecznością usprawnienia pracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która znalazła się na pierwszej linii walki z koronawirusem.

– W połączeniu ze zmianami organizacyjnymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań, SEPIS  pozwolił na skuteczniejszą walkę z zagrożeniem epidemicznym i przeniósł inspekcję na zupełnie nowy poziom rozwoju – podkreśla minister Krzysztof Saczka.

System doskonale sprawdził się podczas walki z pandemią COVID-19, ale znajduje też zastosowanie w innych obszarach zdrowia publicznego. Wspomaga procesy w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia, jak również szeroko pojmowanego nadzoru. Wdrożenie SEPIS pozwoliło także znacząco skrócić czas rozpatrywania indywidualnych spraw przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

– Podczas pandemii aż 82% zarejestrowanych spraw obsłużyliśmy w czasie poniżej 3 godzin! – zaznacza Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz.

SEPIS to innowacyjne rozwiązanie z zakresu e-państwa, wykorzystujące najnowsze technologie. Jest narzędziem bazującym na kompleksowym podejściu do zagrożeń epidemicznych oraz niespotykanym wcześniej poziomie zaawansowania technologicznego.

– Optymalizacja pracy PIS nastąpiła poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak Voicebot, służący do badania satysfakcji klienta oraz Zaawansowana Analityka dużych zbiorów danych, oparta m.in. o wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy inżynierii danych – wylicza Krzysztof Saczka.

– SEPIS Jest uniwersalną platformą komunikacji dla całej PIS, służącą gromadzeniu wysokiej jakości danych oraz zarządzaniu nimi. Stanowi też innowacyjne narzędzie analityczne dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego – podkreśla Anna Woźnica, dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w GIS.
 

Więcej informacji o SEPIS znajdziesz na stronie GIS.

Nagroda Sektora Publicznego ONZ

Konkurs o Nagrodę Sektora Publicznego ONZ (United Nations Public Service Awards) ma na celu promocję innowacji i wysokich standardów w usługach publicznych. Mogą w nim wziąć udział organizacje publiczne dowolnego szczebla zarządzania ze wszystkich państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Nagroda przyznawana jest co roku w Dniu Służby Publicznej. Dzień ten ma na celu podkreślenie wartości służby na rzecz społeczności, a także wkładu sektora publicznego w proces rozwoju. To również docenienie pracy urzędników państwowych i zachęta dla młodych ludzi do rozważenia kariery właśnie w tym obszarze.
Tegoroczne obchody Dnia Służby Publicznej ONZ koncentrują się na roli instytucji publicznych i urzędników państwowych w odbudowie państw i społeczeństw po pandemii COVID-19

 

{"register":{"columns":[]}}