W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

SEPIS

Co to jest SEPIS?

System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej to nowoczesne narzędzie informatyczne do obsługi procesów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Został przygotowany, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 w Polsce, ale stopniowo ma być wykorzystywany przez Inspekcję w każdym obszarze działalności. Wspomaga procesy w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia, a także nadzoru. Stanowi też innowacyjne narzędzie analityczne.

Aby działać skutecznie i optymalizować pracę służb sanitarnych, wdrożyliśmy nowoczesne rozwiązania, takie jak Voicebot (badanie satysfakcji klienta) oraz Zaawansowana Analityka dużych zbiorów danych (Power BI, wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, inżynierii danych). System zapewnia też bezpieczeństwo i skuteczną ochronę danych osobowych.

Dlaczego wprowadziliśmy SEPIS?

Pandemia COVID-19 przyspieszyła cyfryzację organów państwa.  Służby sanitarne zostały postawione przed wyzwaniem, jakiego nie było nigdy wcześniej. Aby usprawnić i przyspieszyć pracę, niezbędne było wprowadzenie nowego systemu, integrującego działania wszystkich jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czyli:

  • Główny Inspektorat Sanitarny,
  • 16 wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych (WSSE),
  • 318 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych (PSSE),
  • 9 granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych (GSSE).

Korzyści

Wprowadzenie SEPIS pozwoliło szybciej i skuteczniej rozpatrywać sprawy wpływające do Państwowej Inspekcji Sanitarnej:

  • aż 82% zarejestrowanych spraw obsłużyliśmy w  czasie poniżej 3 godzin
  • obywatel może skorzystać z obsługi online, bez konieczności dzwonienia na infolinię
  • obsługa system jest wygodna I intuicyjna – za pomocą komputera, tabletu I smartfona
  • system pozwala zarządzać danymi w jednym miejscu, bez konieczności przepisywania danych do różnych przestrzeni
  • system zapewnia pełną obsługę każdej choroby zakaźnej
  • SEPIS umożliwia obsługę cudzoziemców przebywających w Polsce nieposługujących się językiem polskim poprzez obsługę zgłoszeń w 7 językach.

Rozwój

Do prac nad zaprojektowaniem i wdrożeniem SEPIS angażowaliśmy użytkowników końcowych aplikacji (end-users) ze wszystkich poziomów organizacyjnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, tak aby jak system jak najskuteczniej wspomagał ich pracę, był intuicyjny i zrozumiały. Od czasu uruchomienia jest cyklicznie ewaluowany i rozwijany zgodnie z potrzebami użytkowników. Kolejne modyfikacje testujemy z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Badamy poziom satysfakcji, potrzeb oraz proponowanych zmian (w tym: materiałów szkoleniowych, wsparcia w rozwiązywaniu problemów oraz programu szkoleń).

Wdrożenie SEPIS na potrzeby skuteczniejszej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, jest jedynie wstępem do znacznie szerszego wykorzystania tego narzędzia w działaniach z  zakresu zdrowia publicznego. System ma już wkrótce pozytywnie wpłynąć również na zapobieganie i zwalczanie występowania innych chorób zakaźnych, jak również na pozostałe obszary działalności instytucji  z zakresu zdrowia publicznego.

Współpraca z innymi systemami

SEPIS jest programem interoperacyjnym, zapewniającym wymianę danych z wieloma innymi państwowymi bazami danych: Powszechnym Elektronicznym Systemem Ewidencji Ludności PESEL,  systemem informatycznym EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski), Rejestrem Danych Kontaktowych (dostęp do aktualnych danych kontaktowych obywatela). Służy również do bieżącego przepływu informacji z Centrum e-Zdrowia, które zbiera oraz analizuje dane na użytek polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia, oraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH – PIB, zajmującym się m.in. zabezpieczaniem ludności przed chorobami zakaźnymi.

Dane zbierane i przetwarzane przy pomocy systemu SEPIS są wykorzystywane również do celów raportowych dla European Centre for Disease Prevention and Control (automatyczne przekazywanie raportów) oraz World Health Organization.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}