Powrót

Zakażenie wirusem HIV - fakty zamiast mitów

03.02.2026

Zdjeciehiv

Zakażenie wirusem HIV wciąż bywa obarczone wieloma mitami i błędnymi przekonaniami, które mogą prowadzić do stygmatyzacji osób żyjących z HIV. Uprzedzenia te często powodują, że osoby narażone na zakażenie unikają wykonania testu. Niestety, brak diagnostyki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a w skrajnych przypadkach nawet prowadzić do śmierci.

Dzięki rozwojowi nowoczesnych terapii antyretrowirusowych osoby zakażone HIV mogą dziś prowadzić normalne, aktywne życie i dożyć późnej starości. Kluczowym warunkiem skutecznego leczenia jest jednak wczesne wykrycie zakażenia i szybkie postawienie diagnozy.

Gdzie wykonać test w kierunku HIV?

Badania w kierunku HIV można wykonać w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD). Są to miejsca, w których badania wykonywane są:
anonimowo,
- bezpłatnie,
- bez skierowania,
wraz z profesjonalnym poradnictwem około testowym.

W PKD można również wykonać badania w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Zasady funkcjonowania PKD

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne działają zgodnie ze standardami Krajowego Centrum ds. AIDS:
1. Przed wykonaniem testu przeprowadzana jest rozmowa z certyfikowanym doradcą, podczas której wypełniana jest elektroniczna, anonimowa ankieta.
2. Wynik badania przekazywany jest wyłącznie osobiście.
3. Informacje o wynikach nie są udzielane telefonicznie ani korespondencyjnie.
4. Wynik wydaje doradca, który wyjaśnia jego znaczenie i odpowiada na ewentualne pytania.
5. Odbiór wyniku odbywa się na podstawie numeru badania oraz hasła ustalonego wcześniej przez klienta.

Na czym polega wykonanie testu?

Test diagnostyczny (tzw. test przesiewowy) polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi, w której wykrywa się antygen wirusa HIV oraz przeciwciała przeciwko wirusowi. Pobrania krwi dokonuje pielęgniarka z użyciem sterylnych, jednorazowych igieł i strzykawek. Badanie nie wymaga bycia na czczo.

 

Zmiana godzin pracy PKD w Poznaniu

Od stycznia 2026 r. obowiązują nowe godziny pracy Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Poznaniu ul. Półwiejska 17/17, 61-870 Poznań (lokal obok Przychodni Stonewall)
Godziny otwarcia:
• Poniedziałek: 16:00 – 19:30
• Wtorek: 12:00 – 15:30
• Środa: 16:00 – 19:30
•  Czwartek: 16:00 – 19:30
•  Piątek: 11:00 – 16:30

PKD jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
W wybrane dni istnieje możliwość konsultacji w języku rosyjskim, ukraińskim oraz w polskim języku migowym.

 

Punkty Konsultacyjno Diagnostyczne w całej Polsce

Nowa strona internetowa KC ds. AIDS

źródło: KC ds. AIDS

{"register":{"columns":[]}}