W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program profilaktyki raka szyjki macicy "Wybierz życie - pierwszy krok"

Wybierz życie

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego rozpoczęła w październiku 2015 roku realizację programu edukacyjnego "Wybierz życie - pierwszy krok" wśród młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ich rodziców i opiekunów. Program został zainicjowany przez Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy. Obecnie jest realizowany we współpracy z Fundacją „Gwiazda nadziei” wśród uczniów szkół ponadpodstawowych - dziewcząt i chłopców z klas I, rodziców uczniów oraz kadry pedagogicznej. Jego głównym zadaniem jest zachęcanie do odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższych poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.   

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości nowotworem złośliwym narządów płciowych u kobiet. Plasuje się on na siódmym miejscu umieralności z powodu nowotworów w Polsce.W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Rozwój nowotworu wiąże się ściśle z wieloletnim zakażeniem szyjki macicy wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Najnowsze badania pokazują, że rozpowszechnienie zakażeń HPV narządów płciowych u dorosłych w wieku 18-59 wynosi 45,2% u mężczyzn i 39,9% u kobiet.

Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje:

  • szczepienia przeciw HPV,
  • populacyjne badania cytologiczne kobiet.

Skutecznym sposobem uchronienia się przed zachorowaniem na raka szyjki macicy jest regularnie przeprowadzane badanie ginekologiczne połączone z pobraniem wymazu cytologicznego z szyjki macicy. Cytologia to kilkuminutowe, bezbolesne badanie, które pozwala dokładnie ocenić zmiany w obrębie szyjki macicy, zanim nabiorą one charakteru nowotworowego. Każda kobieta po 25 r. ż. powinna wykonywać cytologię co najmniej raz na trzy lata, by uratować zdrowie, a może nawet życie. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa jest szansa skutecznego jej wyleczenia.

W powiecie złotowskim  program profilaktyczny dotyczący raka szyjki macicy realizowany jest już od wielu lat. 

Materiały

Wybierz życie - pierwszy krok - zakładka
Wybierz​_Życie​_-​_Pierwszy​_Krok​_zakladka.pdf 0.16MB
Poradnik dla edukatora
Poradnik​_dla​_edukatora.pdf 1.80MB
Wybierz życie pierwszy krok - ulotka dla rodziców
Wybierz​_Życie​_-​_Pierwszy​_Krok​_-​_ulotka​_dla​_rodziców.pdf 0.61MB
Informacja o programie
wz-informacja.pdf 0.05MB
Badanie cytologiczne
wz-cytologia.pdf 0.09MB
Informacja o raku szyjki macicy
wz-rak-szyjki-macicy.pdf 0.05MB
Informacja o HPV
wz-informacja-hpv.pdf 0.06MB
{"register":{"columns":[]}}