W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Różowy Październik - miesiąc walki z rakiem piersi

PAŹDZIERNIK, MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

Na całym świecie październik uznawany jest za miesiąc walki z rakiem piersi. Jest to  najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Jak w przypadku każdej zmiany nowotworowej kluczowym elementem w procesie leczenia jest czas wykrycia choroby. I tu z pomocą przychodzą badania profilaktyczne. Młode kobiety powinny prowadzić samobadanie piersi regularnie co miesiąc i chociaż zalecane są również kontrolne badania USG a po 50 tym roku życia mammografię, to samobadanie powinno stać się nawykiem, który może uratować życie.

Październik jest miesiącem podnoszenia świadomości na temat raka piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. 

  • Rocznie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1 500 000 kobiet na całym świecie.
  • W Polsce stwierdza się rocznie ponad 18 500 nowych przypadków zachorowań.
  • Każda kobieta ma 12% ryzyko, że zachoruje na raka piersi. Oznacza to, że 1 na 8 kobiet w którymś momencie życia zachoruje na ten nowotwór.

Różowa wstążeczka to symbol jedności z osobami borykającymi się z tą chorobą . Chociaż istnieją czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka takie jak mutacja genu BRCA1 i BRCA2, występowanie choroby w rodzinie( zwłaszcza w linii prostej matka, siostra), późny pierwszy poród, późna menopauza, wiek powyżej 50 lat, nadwaga i otyłość, niewłaściwa dieta obfitująca w duże ilości żywości przetworzonej oraz bogatej w tłuszcze nasycone i brak aktywności fizycznej, to nie znaczy , że jesteśmy bezsilni wobec tej choroby.

Zmiana stylu życia na bardziej aktywny, włączenie do diety tłuszczy nienasyconych zawartych min. w oleju lnianym, oliwie z oliwek, awokado, rybach morskich będzie dobrym pierwszym krokiem w zwiększeniu dbałości o nasze zdrowie. Istotna jest odpowiednia podaż warzyw  i owoców  z uwagi na  zawartość flawonoidów i wit. C mających działanie antyoksydacyjne co zapobiega powstawaniu stresu oksydacyjnego.( czereśnie, dzika róża, truskawki, ciemne winogrona, maliny, jagody). W walce z rakiem piersi pomocne będą też glukozynolany zawarte min w kapuście, brukselce, czy brokułach.

Badania profilaktyczne, które będziemy wykonywać regularnie, na pewno przyczynią się do wzrostu naszego bezpieczeństwa zdrowotnego.

Samobadanie piersi
  1. Stojąc przed lustrem, unieś ręce do góry i sprawdź, czy nie występują zmiany w kształcie, wielkości piersi i kolorze skóry.
  2. Opuszkami palców jednej dłoni zbadaj pierś strony przeciwnej. Zacznij od górnej zewnętrznej ćwiartki piersi. Badanie przeprowadzaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zbadaj obie piersi.
  3. Ściśnij delikatnie brodawkę, aby sprawdzić, czy nie zauważysz wydzieliny.
  4. Połóż się wygodnie na plecach, ponownie zbadaj obie piersi oraz oba doły pachowe (sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone).

*Rak piersi - baza artykułow na temat nowotworów piersi - Zwrotnikraka.pl

*Rak piersi – badaj się! -- Akademia NFZ

Wideo

{"register":{"columns":[]}}