W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w Polsce od 1992 roku.
Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego.

O tym, że palenie powoduje zwiększenie ryzyka chorób płuc, układu krążenia, powstawania chorób nowotworowych  wszyscy już wiedzą. Mało kto jednak zastanawia się jak palenie wpływa na procesy myślowe i poznawcze naszego mózgu.

Konsekwencją palenia papierosów jest również większe ryzyko występowania chorób otępiennych w tym choroby Alzheimera. Wiąże się to z toksycznymi składnikami dymu tytoniowego, które wywołują stres oksydacyjny, działający neurodegeneracyjnie, czyli niszcząco na komórki nerwowe. Palenie zwiększa ryzyko powstawania miażdżycy, która bezpośrednio związana jest z otępieniem.

Dbałość  o stan naszego mózgu to kolejny powód, aby rzucić palenie!

Dzieci i młodzież paląca papierosy ma ok. 25 % gorsze wyniki w nauce.

 

CHCESZ RZUCIĆ PALENIE?  NIE ZWLEKAJ, RZUĆ TERAZ !

- wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl

 http://jakrzucicpalenie.pl/jak-szybko-rzucic-palenie-test-uzaleznienia-od-nikotyny

Skorzystaj z:

- telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015
od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oraz w sobotę w godzinach 09:00-15:00. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia. Można zamówić konsultację i ustalić dogodny dla siebie termin w godzinach pracy Poradni.

- bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii
i Torakochirurgii - zapisy pod numerem telefonu 61 66 54 311 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 13.00. Poradnia oferuje indywidualne i grupowe formy pomocy - więcej informacji na załączonej ulotce.

Materiały

Papierosy- pytania
papierosy​_pytania.pdf 2.36MB
Metody rzucania palenia
papierosy​_metody​_rzucania​_palenia.pdf 2.06MB
Papierosy - interakcje z lekami.
papierosy​_interakcje​_z​_lekami.pdf 8.19MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}