W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymagania dla solarium

Solarium –wymagania i obowiązki

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Złotowie informuje, iż ukazały się dwa akty prawne regulujące działalności solariów tj.:

-ustawa z dnia 15 września 2017r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium(Dz. U. z 2017r., poz. 2111);

-rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium (Dz. U. z 2018r., poz. 275).

Oba przepisy weszły w życie 16 lutego 2018r.Organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej zwraca uwagę na istotne kwestie ujęte w ww. przepisach, takie jak m.in.:

-zakaz reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności: w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo -wychowawczych, na terenie obiektów sportowo -rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych, na plakatach, w środkach usług informatycznych,

-zakaz udostępniania solarium małoletnim.Dane dotyczące: nazwyzakładu, adresuprowadzenia działalności, godzin otwarcia, zakresui cennikausługdanego obiektu umieszczonena tablicy, szyldzie, czy banerzesą danymi informacyjnymi.

Dane te mogą być udostępniane na stronieinternetowej wyłącznie w celach informacyjnych o prowadzonej działalności pod danym adresem. Podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium zobowiązany jest do umieszczeniaw miejscu udostępniania solariumczytelnej i widocznej informacji, której treść, wielkośći sposób umieszczenia wraz z treścią informacji o ryzyku związanym z korzystania z solariumszczegółowo określa cytowane wyżejrozporządzenie.

„ZAKAZ UDOSTĘPNIANIA SOLARIUM OSOBOM, KTÓRE NIE UKOŃCZYŁY 18. ROKU ŻYCIA(ART. 5 UST. 1 USTAWY Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2017R. O OCHRONIE ZDROWIA PRZED NASTĘPSTWAMI KORZYSTANIA Z SOLARIUM).MINISTER ZDROWIA OSTRZEGA: KORZYSTANIE Z SOLARIUM ZWIĘKSZA RYZYKO ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY SKÓRY”.

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (i inne organy w zakresie posiadanych kompetencji określonych w ustawach regulujących ich funkcjonowanie oraz na zasadach wskazanych w tych ustawach).

Ww. organy mogą nałożyć na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium karę pieniężną w wysokości od 1.000 zł do 50.000 zł w przypadku:

-udostępnieniasolarium małoletniemu;

-nieumieszczeniaw miejscu udostępniania solariumstosownej informacji, o której mowa w ww. przepisach;

-reklamy lub promocji usług w zakresie udostępniania solarium;

-utrudnianiaprzeprowadzenia kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium.

Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej, uwzględnia się w szczególności rodzaj i okoliczności naruszenia oraz jego potencjalny wpływ na zagrożenie dla zdrowia publicznego

{"register":{"columns":[]}}