W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagrożenia zimą – reaguj, gdy ktoś potrzebuje pomocy

05.12.2023

Powszechnie uważa się, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia dotyczy tylko osób w kryzysie bezdomności. Jednakże zdarza się, że ofiarami są również ludzie starsi, mieszkający samotnie, czy chorzy. Bywają nimi także osoby, które zasnęły na powietrzu będąc pod wpływam alkoholu. W sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób. Pamiętajmy, że możemy im pomóc, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Reagujmy!

Zaśnieżona droga z choinką na poboczu, zamieć.

Oprócz wychłodzenia organizmu, do najgroźniejszych zimowych zagrożeń należą zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Tu z kolei najprostszym sposobem uniknięcia zatrucia jest zainstalowanie czujnika czadu.

Do niesienia pomocy potrzebującym, jak co roku, przygotowała się także administracja publiczna. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, na podstawie informacji z resortów i instytucji powstał raport na temat przygotowania państwa do zimy. Zawiera on rekomendacje dla wojewodów i samorządów, bo to oni są najbliżej ludzi i wiedzą jaka pomoc  lokalnie jest najbardziej potrzebna.

Rekomendacje:

Wojewodowie:

  1. W przypadku wystąpienia zagrożenia zwołanie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.
  2. Zapewnienie stałego przepływu informacji między jednostkami zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego i powiatowego.
  3. Dokonanie przeglądów materiałów i sprzętów w magazynach przeciwpowodziowych.
  4. Prowadzenie akcji informacyjnej mającej na celu przypominanie o obowiązku odśnieżania dachów obiektów wielkopowierzchniowych przez ich właścicieli i zarządców.
  5. Utrzymanie kontaktu i wymiana informacji o stanie przejezdności dróg z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, służbami ratowniczymi oraz właściwymi terytorialnie zarządcami dróg.
  6. Koordynowanie działań administracji zespolonej w zakresie udzielania pomocy (np. patrole policyjne w miejscach przebywania bezdomnych, udzielanie pomocy osobom uwięzionym na nieprzejezdnych szlakach komunikacyjnych).
  7. Publikowanie na stronie internetowej i w RSO ostrzeżeń i zaleceń dotyczących niebezpiecznych zjawisk hydrologiczno-meteorologicznych oraz utrudnień komunikacyjnych.
  8. Aktualizowanie danych teleadresowych i sprawdzenie wymiany informacji ze służbami oraz operatorami systemu przesyłowego i dystrybucyjnego energii elektrycznej, ciepła, wody, gazu i łączności.

Samorządy:

  1. W okresie utrzymywania się niskiej temperatury prowadzenie intensywnego i regularnego patrolowania i kontroli miejsc przebywania osób zagrożonych zamarznięciem.
  2. Kontrolowanie warunków bytowych osób objętych pomocą społeczną (niepełnosprawni, osoby niezaradne życiowo i ubogie).
  3. W przypadku wystąpienia zagrożenia zwołanie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego i przekazanie do WCZK ustaleń z jego przebiegu.
  4. Zapewnienie przez powiatowe centra zarządzania kryzysowego całodobowego przepływu informacji do WCZK.
  5. Informowanie ludności o możliwości pogorszenia się warunków pogodowych i niekorzystnych zdarzeniach związanych z okresem zimowym (awarie, utrudnienia drogowe) poprzez zamieszczanie informacji na stronach internetowych urzędów, poszczególnych służb i straży oraz zarządców dróg.
  6. Monitorowanie aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej pod kątem występowania intensywnych opadów śniegu, które mogą spowodować nieprzejezdność dróg. W przypadku, gdy nie jest możliwe utrzymanie dróg w określonych standardach we własnym zakresie, zwrócenie się o wsparcie do wojewody.
  7. Przygotowanie do uruchomienia alternatywnej komunikacji zbiorowej w sytuacji wystąpienia intensywnych opadów śniegu i długotrwałego utrzymywania się niskich temperatur.
  8. Zapewnienie funkcjonowania placówek oświatowych w trudnych warunkach zimowych, w tym dowóz dzieci i młodzieży do szkół, ciepłe posiłki w trakcie zajęć lekcyjnych, zapewnienie ogrzewania budynków szkolnych oraz internatów.
  9. Egzekwowanie przez straże gminne obowiązku odśnieżania chodników i usuwania śniegu z dachów od właścicieli, zarządców i użytkowników nieruchomości.
  10. Zabezpieczenie miejsc ewakuacji, ciepłych napojów oraz pomocy medycznej dla podróżnych zablokowanych w pojazdach na czasowo nieprzejezdnych szlakach, gdy sytuacja ta może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.
{"register":{"columns":[]}}