W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w związku z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa 2019-nCoV

08.06.2020

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa wiąże się ze szczególnie wytężonymi działaniami wszystkich instytucji państwowych zapewniających bezpieczeństwo obywateli RP.

koronawirus

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nieustannie monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych, współpracując przy tym z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

Władze południowokoreańskie zdecydowały o tymczasowym zawieszeniu reżimu bezwizowego dla obywateli RP. Od 13 kwietnia br. wszyscy planujący przyjazd do Korei Południowej zobowiązani będą do uzyskania wcześniej wizy w południowokoreańskim przedstawicielstwie konsularnym. Jednocześnie wszystkie wizy krótkoterminowe C-1 i C-3 wydane do 5 kwietnia br. włącznie zostają zawieszone, a osoby które je otrzymały muszą ponownie złożyć wniosek o wydanie nowej wizy. 

Od 1 czerwca 2020 r. obcokrajowcy przebywający w Korei Południowej na podstawie wiz długoterminowych, w sytuacji planowanego wyjazdu i ponownego powrotu do tego kraju zobowiązani są do uzyskania w urzędzie imigracyjnym lub na lotnisku zezwolenia na ponowny wjazd tzw. Re-Entry Permit. Niezyskanie zezwolenia wiązać się będzie z utratą dotychczas posiadanego statusu wizowego.

Osoby, które uzyskały Re-Entry Permit  celem powrotu do Korei Południowej zobowiązane są do uzyskania w ciągu 48 godzin przed datą wylotu zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez władze medyczne kraju, w którym obecnie przebywają. Zaświadczenie to wydane w języku angielskim lub koreańskim musi potwierdzać brak występowania u badanego takich objawów jak gorączka, kaszel, dreszcze, ból głowy, bole mięśni, trudności z oddychaniem oraz brak innych symptomów schorzeń płucnych. Nie jest wymagane posiadanie (negatywnego) wyniku testu na obecność koronavirusa COVID-19, aczkolwiek jego dołączenie nie dyskwalifikuje zaświadczenia lekarskiego, o ile potwierdzony jest brak występowania wyżej wymienionych objawów.

Zaświadczenia lekarskiego nie muszą przedstawiać osoby, który uzyskały w Ambasadzie RK odrębne zwolnienie z obowiązku kwarantanny.

Wszyscy podróżni z zagranicy przyjeżdżający do Korei Południowej kierowani są na obowiązkową 14-dniową kwarantannę oraz poddawani testowi na obecność koronawirusa. Obcokrajowcy posiadający prawo pobytowe w Korei (posiadacze Alien Registration Card oraz wiz długoterminowych) mogą ją odbyć w miejscu zamieszkania. Pozostali, w tym podróżni przebywający w ramach pobytów krótkoterminowych, będą skierowani do rządowego ośrodka i obciążeni kosztami wynoszącymi 1 400 000 KRW (ok. 5000 PLN), za cały okres kwarantanny. Osoby objęte kwarantanną zobowiązane są do zainstalowania na telefonie komórkowym specjalnej aplikacji do raportowania swojego stanu zdrowia. W przypadku pozytywnego wyniku testu, podróżny, zależnie od aktualnego stanu zdrowia, zostanie hospitalizowany lub odprowadzony do „ośrodka opieki zdrowotnej” (Life Treatment Center).

Aby uzyskać szerszy obraz sytuacji dot. bezpieczeństwa w poszczególnych krajach, zachęcamy do zapoznania się z najbardziej aktualnymi informacjami zebranymi przez MSZ i znajdującymi się na stronach internetowych placówek, koncie twitterowym @PolakZaGranica oraz w Informacjach dla podróżujących. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych. 

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe zagranicznym zalecamy lekturę komunikatów Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Raporty GIS to najlepsze źródło wiedzy dotyczące zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo zalecamy lekturę rządowej strony dot. koronawirusa: https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Od niedzieli 15 marca br. wstrzymany zostaje międzynarodowy ruch lotniczy do Polski oraz zamknięte zostaje granice dla obcokrajowców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się poza granicami  kraju będą mogli wrócić do Polski, aczkolwiek zostaną poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zachęcamy wszystkich do rejestracji w systemie Odyseusz oraz kontakt mailowy z Ambasadą (seul.amb.sekretariat@msz.gov.pl). MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

Niezależnie od miejsca pobytu, najważniejsze jest świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia i zgłaszanie się do odpowiednich służb, jeśli pojawią się niepokojące sygnały. Obcokrajowcy przebywający w Korei Południowej mogą uzyskać poradę w sprawach pobytowych pod numerem telefonu 1345 (Infolinia Koreańskiej Służby Imigracyjnej) oraz na stronie Koreańskiej Służby Imigracyjnej: https://www.hikorea.go.kr. Informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Korei Południowej można uzyskać pod numerem infolinii  1339 (informacja dostępna całodobowo w 20 językach, w  tym m. in. w j. angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim) oraz na stronie Koreańskiego Centrum Przeciwdziałania i Kontroli Chorób Zakaźnych. Zachęcamy do zapoznania się także z informacją (język koreański i angielski) dla obcokrajowców nt. COVID-19 przygotowaną przez Krajowe Biuro Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Republice Korei, która dostępna jest poniżej. 

Materiały

IOM ROK COVID-10 Info for Foreigners
[IOM​_ROK]​_COVID-19​_Info​_for​_Foreigners.pdf 0.20MB
{"register":{"columns":[]}}