W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List Ambasadora Piotra Ostaszewskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2021

Ambasada RP w Seulu zachęca do zapoznania się listem Ambasadora Piotra Ostaszewskiego skierowanym do Polonii mieszkającej w Republice Korei.

Flaga Polski na tle nieba

Szanowni Państwo,

11 listopada mija 103 rocznica odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Proces odbudowy naszej państwowości trwał długie trzy lata. Był to czas wielkiego entuzjazmu ale i wielu wyrzeczeń. Granice nasze określała tyleż dyplomacja co oręż. Wymieniając nazwiska tak wybitnych postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski czy Wincenty Witos mamy zawsze na myśli wielkie poświęcenie dla Niepodległej. Wystawiona na jakże wielkie wyzwania losu podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu Polska mimo to potrafiła zachować swą tożsamość i sprostać przeciwnościom dziejów najpierw budząc nadzieję w 1980 r. wielkim zrywem wolności jakim była Solidarność, by następnie zainicjować proces demontażu i upadku systemu komunistycznego w 1989 r. i odzyskać należne Jej miejsce wśród wolnych i suwerennych państw i narodów. 

W tym uroczystym dniu kieruję najserdeczniejsze życzenia oraz słowa uznania do Wszystkich Państwa - obywateli polskich, którzy na czas jakiś bądź na stałe znaleźli się na przyjaznej ziemi koreańskiej. Wciąż jesteście Państwo bijącym sercem Polski i wzorem współczesnego sukcesu naszego Państwa.

Tu nad rzeką Han podobnie jak nad Wisłą pojęcie wolności i niepodległości zawiera w sobie ten sam ładunek uczuciowy, dlatego też z wielką atencją pragnę odnieść się do naszych przyjaciół z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu HUFS a także pana Rektora Keimyung University w Daegu – prof. Synn Ilhi, Konsula Honorowego Rzeczpospolitej Polskiej, którzy wraz z nami świętują Niepodległość Rzeczypospolitej.

Piotr Ostaszewski
Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Korei

{"register":{"columns":[]}}