W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Życzenia wielkanocne Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk dla Polonii

02.04.2021

Ambasada RP w Seulu przekazuje życzenia wielkanocne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka skierowane do Polonii na całym świecie.

Szymon Szynkowski vel Sęk

Droga Polonio! 
Drodzy Rodacy poza granicami kraju! 
Szanowni Państwo!

W okresie Świąt Wielkanocnych my - Polacy, gdziekolwiek znajdujemy się na świecie, w sposób szczególny i wyjątkowy doświadczamy więzi z Ojczyzną. W ten świąteczny czas, pełen refleksji i tęsknoty, przygotowując z dala od Polski palmy wielkanocne, dekorując mazurki, myślą i sercem powracamy do rodzinnych stron, łączymy się pamięcią z naszymi rodzinami i przodkami. 

Jak rzadko kiedy potrzebne są nam wszystkim spokój serc i umysłów, nadzieja oraz współdziałanie dla dobra ogółu. To już drugi rok, kiedy przychodzi nam spędzać Święta Wielkanocne w warunkach szczególnych - w sytuacji pandemii koronawirusa dotykającej w sposób bezpośredni lub pośredni każdego z nas. 

Kolejne fale epidemiczne i wzmacnianie reżimów sanitarnych zaczyna trwale wpływać na nasze myślenie o przyszłości nas i naszych dzieci. Od czasu ostatniej Wielkiej Nocy społeczność polska na całym świecie dała niezwykły dowód empatii oraz solidarności społecznej zrodzonej potrzebą miejsca i czasu - czasu pandemii. Polacy świadczyli pomoc i organizowali za granicą wielostronne wsparcie społeczne - w tym edukacyjne - żywo i odpowiedzialnie uczestnicząc w zainicjowanych przez Ministerstwo i polskie placówki akcjach i programach, które realizowane były pod hasłem „Polonia4 Neighbours”, „Polska w Twoim Domu”, „SolidarniPL”… Niezwykle doceniam dołączenie się wielu Polek i Polaków do akcji „WolniPolacyNaBialorusi”, która jest wyrazem braku zgody na niesprawiedliwość oraz gestem społecznego sprzeciwu dla reżimowych działań władz białoruskich, wzbudzającym nadzieję tak potrzebną naszym Rodakom z Białorusi. 

Napawa mnie dumą odzew, zaangażowanie oraz konkretne działania społeczne Polonii i Polaków za granicą. Jestem szczególnie rad, że postawa polskich społeczności buduje i szerzy jakże nam potrzebną nadzieję. Nadzieję dobra i wiary, że tylko wspólnie i solidarnie poradzimy sobie z każdym wyzwaniem czy zagrożeniem. Niebagatelne znaczenie ma poczucie tożsamości. Polskiej tożsamości. Za jej pielęgnowanie serdecznie dziękuję i wyrażam oczekiwanie dalszej współpracy na jej rzecz i dla dobra wszystkich społeczności polskich poza granicami kraju.

W roku, w którym obchodzimy 120. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w kontekście sytuacji epidemicznej warto przywołać myśli Polaka, który w sposób refleksyjny nie tylko dbał o siłę i tożsamość narodu, ale potrafił wzmacniać w nas człowieczeństwo. Jakże trafne i potrzebne dzisiaj są bowiem słowa, że człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych i jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi. Pamiętajmy o tym, ponieważ potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. 

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składam wszystkim Polkom i Polakom za granicą życzenia Zdrowia, Nadziei i Pomyślności, a dziękując jeszcze raz za okazane dotychczas zaangażowanie i solidarność, zachęcam i proszę o dalszą współpracę z polską dyplomacją. Niech w nas wszystkich umocni się poczucie wiary, nadziei i wspólnotowości! 

Życzę Państwu Wesołego Alleluja i tradycyjnie mokrego Dyngusa!

Z wyrazami szacunku,

Szymon Szynkowski vel Sęk

Sekretarz Stanu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP