W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Służby Zagranicznej

16.11.2020

16 listopada po raz dwunasty obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Święto to, szczególnie ważne dla polskich dyplomatów i pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przypada w rocznicę depeszy rozesłanej 16 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego do przywódców państw świata, informującej o powstaniu niepodległego Państwa Polskiego.

Budynek MSZ

"Pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski" – Józef Piłsudski do szefów mocarstw 16 listopada 1918 roku.

Tradycją związaną z obchodami Dnia Służby Zagranicznej jest organizacja Dnia Otwartego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W jego trakcie staraliśmy się przybliżyć Państwu pracę polskich dyplomatów oraz codzienne funkcjonowanie resortu i polskich placówek dyplomatycznych. W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa, z wielką przykrością musimy zrezygnować z tej formuły.

W tym roku zagadnienia związane z aktywnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych będziemy Państwu prezentować na naszych stronach internetowych. W dedykowanych zakładkach znajdą Państwo ciekawe informacje poświęcone tematom, które miały znaleźć się w głównym nurcie tegorocznych obchodów Dnia Służby Zagranicznej

Rok 2020 był szczególnym dla polskiej polityki zagranicznej. Obfitował w szereg rocznic, ważnych nie tylko dla Polski, ale również dla całej Europy. Wymienić należy w szczególności: 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz  40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Spoiwem łączącym te wydarzenia oraz motywem przewodnim akcji promocyjnych na całym świecie było ukazanie  wielkiego znaczenia takich wartości jak wolność i solidarność. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia dzisiaj, w dobie panującej pandemii  koronawirusa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w mijających miesiącach niejednokrotnie włączało się w akcje pomocowe dla krajów na całym świecie, organizując lub koordynując transporty środków medycznych oraz personelu medycznego do obszarów szczególnie dotkniętych skutkami pandemii, jak również prezentując przykłady polskiej solidarności światowej opinii publicznej.

W tym roku przypada także 75. rocznica zakończenia II wojny światowej oraz 75. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa zakładki poświęcone dyplomacji i polskim dyplomatom w czasie II wojny światowej oraz działaniom Polski podjętym w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Istotnym tematem, który również chcielibyśmy Państwu przybliżyć, jest polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (lipiec 2020-czerwiec 2021), podczas którego przypada 30. rocznica powstania tego formatu współpracy regionalnej (luty 2021).

W zakładce poświęconej siedzibom MSZ pokażemy Państwu miejsca, w których kryją się kulisy historii ważnych dla polskiej dyplomacji.

W 2020 roku nastąpiła aktualizacja i modernizacja stron internetowych Instytutów Polskich. Chcielibyśmy zachęcić Państwa do ich odwiedzenia – a przez to – przybliżyć rolę tych szczególnych placówek, w których również pracują polscy dyplomaci i których zadaniem jest promocja Polski, polskiej kultury i języka polskiego. Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie co do funkcjonalności tych stron i ewentualnych pomysłów w jaki sposób je nadal udoskonalać.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z przygotowanymi informacjami, licząc, że w przyszłym roku będziemy mogli się z Państwem spotkać na Dniach Otwartych z okazji przyszłorocznego Dnia Służby Zagranicznej w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Materiały

List
List​_Prezydenta​_RP​_z​_okazji​_Dnia​_Służby​_Zagranicznej​_2020.pdf 3.04MB

Wideo