W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla kierowców

Informacje ogólne

Obywatel polski może wjechać i przebywać na terytorium Rumunii, jeśli posiada ważny polski paszport lub dowód osobisty. Od kierowcy wymagane jest posiadanie przy sobie oryginału ważnego prawa jazdy i oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu. W przypadku polisy ubezpieczeniowej wydanej w formie papierowej wymagany jest oryginał polisy, w przypadku polisy elektronicznej należy posiadać jej wydruk z widocznym wskazaniem, iż jest to dokument podpisany elektronicznie.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Należy bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego. Szczególnie dotkliwe dla kierowców jest zatrzymywanie przez policję prawa jazdy – sankcja ta jest w Rumunii legalna i często stosowana.

Podróżowanie po zmroku wiąże się z ryzykiem. Po drogach, także międzynarodowych trasach tranzytowych, poruszają się nieoświetlone furmanki i rowerzyści. Na pasach ruchu parkowane są nieoświetlone pojazdy. Na terenach wiejskich drogami przemieszcza się bydło, często samopas.

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, pod wpływem środków odurzających lub leków o podobnym działaniu jest zabronione.

Jeżeli stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,8 promila (co odpowiada 0,4 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu) lub pozostaje on pod wpływem środków odurzających bądź leków o podobnym działaniu, podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do 5 lat.

Kierowcy powinni szczególnie uważać na odcinkach, gdzie prowadzone są roboty drogowe. Miejsca prac są na ogół słabo oznakowane i często niezbyt dobrze zabezpieczone; mogą powodować znaczne utrudnienie dla ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.

W przypadku bardzo wysokich temperatur powietrza mogą zostać wprowadzone okresowe oraz regionalne ograniczenia w ruchu dla samochodów ciężarowych (rum. Restricții de circulație). Najczęściej dot. one samochodów ciężarowych pow. 7,5 t poruszających się po drogach krajowych.  

Informacje w tym zakresie publikowane są na stronie rumuńskiego zarządcy dróg http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa pod hasłem „Restricții de circulație”

 

Opłaty drogowe

Obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów wjeżdżających do Rumunii. Winiety są wymagane na wszystkich kategoriach dróg, a nie tylko na autostradach.

Winiety można nabyć na przejściu granicznym, np. na stacjach benzynowych lub przed podróżą przez internet. Brak właściwej winiety pociąga za sobą kary w wysokości do 9500,- RON.

Aktualne informacje dot. cen winiet dostępne są na stornie internetowej https://www.roviniete.ro/  

Zalecane jest każdorazowe skontrolowanie poprawności informacji wpisywanych do winiety przez sprzedawcę (w szczególność numeru rejestracyjnego auta), poprawne dobranie winiety do kategorii samochodu oraz zachowanie potwierdzenia wniesienia opłaty.

Należy być przygotowanym na konieczność wniesienia opłat specjalnych, promowych, portowych  (ich wysokość zależy od typu samochodu) przy przekraczaniu Dunaju m.in.: przeprawa promowa Bechet – Oriahovo, most Giurgiu – Ruse, Giurgeni – Vadu Oii, Feteşti – Cernavoda i Calafat – Vidin.

Wysokość i zakres innych opłat wjazdowych i wyjazdowych ustalają władze lokalne, np. w Giurgiu okresowo obowiązuje opłata tranzytowa dla samochodów ciężarowych.

Ubezpieczenie

Obowiązkowe jest ubezpieczenie komunikacyjne OC. Honorowane są polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych, należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku polisy ubezpieczeniowej nabytej i podpisanej elektronicznie rekomendowane jest jej wydrukowanie, w celu okazania w trakcie kontroli drogowej.

Ograniczenia prędkości i dodatkowe wyposażenie aut

  • w terenie zabudowanym – do 50 km/h
  • na drogach jednojezdniowych – do 90 km/h
  • na drogach krajowych i tzw. europejskich – do 100 km/h
  • na autostradach – do 130 km/h

Obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez kierowcę podczas jazdy. Wyjątkiem jest używanie systemu głośnomówiącego.

Rumuńska policja drogowa jest bardzo rygorystyczna. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Za złamanie przepisów ruchu drogowego grożą nie tylko wysokie mandaty, lecz także – często stosowane - kary polegające na zatrzymaniu prawa jazdy na czas określony. Trzeba się liczyć z możliwością, że np. za przekroczenie linii ciągłej albo przekroczenie dozwolonej prędkości grozi zabranie prawa jazdy na okres od 30 do 120 dni.

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Po zatrzymaniu prawa jazdy można prowadzić pojazd w Rumunii na podstawie tzw. „Dovada”, czyli dokumentu zastępczego ważnego dwa tygodnie. Zatrzymane polskie prawo jazdy przesyłane jest do Komendy Wojewódzkiej Policji, właściwej dla miejsca popełnienia wykroczenia, stąd po 15 dniach powinno być przekazane do Komendy Głównej Policji w Bukareszcie. Stamtąd, po upływie terminu pozbawienia uprawnień, dokument powinien zostać przekazany do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady. Następnie zatrzymane prawo jazdy jest przekazywane do urzędu, który wystawił dokument. 

Procedura ta jest długotrwała i powoduje, że kierowca może odebrać dokument w Polsce z reguły po 5-9 tygodni po upływie terminu jego zatrzymania w Rumunii. 

Możliwy jest osobisty odbiór zatrzymanego prawa jazdy wciągu 15 dni od jego zatrzymania pod warunkiem, że zostało ono odebrane za popełnienie wykroczenia, w przypadku poważnych naruszeń przepisów ruch drogowego w szczególności wypadku z osobami poszkodowanymi lub prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu nie ma takiej możliwości.

Dokumenty niezbędne do odbioru prawa jazdy z policji:

1) Declaratie: oświadczenie notarialne zlozone przed notariuszem w Rumunii zawierające zobowiązanie do opuszczenia swoim pojazdem terytorium Rumunii w ciągu 24 godzin od dnia odebrania dokumentu oraz zobowiązanie do nieprowadzenia pojazdu w Rumunii przez okres, na jaki nałożona została kara;

2) Kserokopia dowodu osobistego lub paszportu;

3) Kserokopia protokołu policyjnego (proces verbal). Najlepiej jest zrobić kserokopie wszystkich dokumentów otrzymanych podczas interwencji policji drogowej;

4) Kserokopia pokwitowania opłacenia mandatu;

5) Podanie do komendanta policji - sporządzane w jęz. rumuńskim bezpośrednio na komendzie policji;

Oświadczenie notarialne powinno być sporządzone w jęz. rumuńskim przez notariusza rumuńskiego w obecności tłumacza przysięgłego z języka zrozumiałego dla uczestnika czynności (notariusz dokonujący poświadczenia musi mieć pewność, że uczestnik zna treść dokumentu, który podpisuje). Oświadczenie może być także sporządzone w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Bukareszcie. Treść dokumentu jest tłumaczona uczestnikowi czynności przez tłumacza konsulatu. Opłatę w gotówce (równowartość 30 EUR w lejach rumuńskich, zgodnie z Tabelą Opłat Konsualrnych) pobiera się za poświadczenie własnoręczności podpisu osoby składającej deklarację.

Opłacenie mandatu

W Rumunii wysokość mandatu drogowego jest określona wg. Kodeksu Drogowego w punktach karnych, a wartość jednego punktu karnego jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto (tj. 1 punkt karny=10% minimalnego wynagrodzenia). Obecnie (2020 r.) jeden punkt karny to 145 lei. W zależności od ciężaru wykroczenia (dzielone na 5 kategorii) najniższy mandat to 2 lub 3 punkty karne (za wykroczenie z pierwszej kategorii), a najwyższy od 21 do 100 punktów karnych (za wykroczenie z kategorii piątej).

Na wydruku protokołu/mandatu (rum. Proces Verbal) powinna znaleźć się informacja, że w przeciągu 15 dni od daty doręczenia protokołu/mandatu istnieje możliwość zapłacenia połowy najniższego mandatu za popełnione wykroczenie. Po tym terminie będzie do zapłacenia cała kwota wystawionego mandatu. Obie kwoty powinny być widoczne na wydruku.

Mandaty otrzymane na terytorium Rumunii najłatwiej jest zapłacić na terytorium Rumunii, w urzędach skarbowych (ANAF), na poczcie (Posta Romana) lub w niektórych bankach komercyjnych.

Nie zawsze istnieje możliwość opłacenia mandatu z Polski przelewem na konto.

Wypadek/awaria

W razie wypadku samochodowego należy wezwać policję (telefon 112), nie jest to konieczne w przypadku stłuczki jeżeli doszło do niewielkich szkód i nie ma wątpliwości co do odpowiedzialności.  Strony muszą wtedy zgłosić zdarzenie w ciągu 24 godzin w firmie ubezpieczającej sprawcy i podpisać protokół wypadku. Jeśli uczestnicy zdarzenia nie dojdą do porozumienia, kto jest winny wypadkowi należy sprawę zgłosić w ciągu 24 godzin właściwej jednostce policji. 

W razie awarii/uszkodzenia samochodu trzeba się liczyć ze znacz­nymi trudnościami
w uzyskaniu wyspecjalizowanej pomocy tech­nicznej (brak części zamiennych, wysokie ceny usług nie idące w parze z ich jakością).

W razie WYPADKU/AWARII kierowca/właściciel samochodu powinien skontaktować
się z ubezpieczycielem pojazdu, który wskaże sposób postępowania zależny od polisy
(np. firmę z która współpracuje/z której usług można korzystać).

W razie WYPADKU/AWARII sugerujemy NIE podpisywać faktur/dokumentów jeśli przyjedzie niewzywany autoserwis/pomoc drogowa! NIE należy ulegać naciskom.

W razie WYPADKU/AWARII sugerujemy sfotografować/sfilmować (np. telefonem komórkowym) m.in. miejsce wypadku, ustawienie pojazdów, ślady hamowania, tablice rejestracyjne pojazdów ew. świadków/służb drogowych, znaki drogowe miejsca wypadku itp.

 

{"register":{"columns":[]}}