W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oddanie czci legionistom polskim pochowanym w Berbești

25.06.2021

W dniu 23.06.2021 r. odbyła się uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem nagrobnym legionistów polskich, którzy oddali życie w walce z oddziałami kozaków kubańskich pod Berbești w X.1914 r., wypierając odziały rosyjskie z ówczesnego Komitatu Máramaros.

Barbesti

Ceremonie uświetnili swym udziałem: Maciej Lang Ambasador RP w Rumunii, Ionel Bogdan Marszałek woj. Maramuresz, Vlad Dures Prefekt woj. Maramuresz oraz Laurenciu Batin Wójt Gminy Giulești – na której terytorium znajduje się obecnie Berbești. 

Opiekunem pamięci o polskich wyzwolicielach regionu jest wspomniany Laurenciu Batin, odznaczony za swoją działowość medalem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.

W uroczystości uczestniczyli również żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Krajowa oraz żołnierze oddziałów rumuńskich z regionu Maramuresz.

Po odegraniu hymnów narodowych uroczyście złożono wieńce na mogile legionistów, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową.

W trackie ceremonii Ambasador Maciej Lang został odznaczony medalem im. Nicolae Steinhardta.

Zdjęcia (2)