W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji w Bukareszcie

23.04.2021

Minister Zbigniew Rau spotkał się w dniach 22-23 kwietnia br. w Bukareszcie ze swoimi odpowiednikami z Rumunii, Bogdanem Aurescu oraz Turcji, Mevlütem Çavuşoğlu, w ramach Trilogu. W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, głównie w kontekście przygotowań do czerwcowego szczytu NATO. Ministrowie omówili również postępy w realizacji programu współpracy Trilogu przyjętego w 2020 r. oraz perspektywy jej rozszerzenia na inne obszary tematyczne. Podkreślili dobrą współpracę polityczną i wojskową trzech państw – Nasze kraje to filary wschodniej flanki NATO, znajdujące się na pierwszej linii Sojuszu i doświadczające bezpośrednich zagrożeń dla swojego bezpieczeństwa – podkreślił minister Rau. – Jesteśmy zgodni co do potrzeby i kierunku dalszej adaptacji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym podjęcia podczas najbliższego szczytu Sojuszu prac nad nową Koncepcją Strategiczną – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Trilog 1

Specjalna sesja Trilogu została poświęcona dyskusji nt. sytuacji bezpieczeństwa w regionie z udziałem ministra spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeby i Gruzji, Dawida Zalkalianiego. – Jestem zadowolony, że wspólnie poszukujemy możliwości skutecznego reagowania na trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie, zwłaszcza wobec eskalacji przez Rosję napięcia wokół wschodnich granic Ukrainy i na Morzu Czarnym. Obecność ministrów Kułeby i Zalkalianiego podkreśla, jak wielką wagę przywiązujemy do współpracy politycznej i bezpieczeństwa z tymi krajami. Wspólnie opowiadamy się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy i Gruzji oraz niezmiennie wspieramy aspiracje euroatlantyckie tych krajów – zadeklarował minister Rau.

W programie wizyty ministra Zbigniewa Raua znalazło się również spotkanie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem (w formacie Trilogu), bilateralne konsultacje polsko-rumuńskie, polsko-tureckie i polsko-gruzińskie, jak również udział w prezentacji wystawy „Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939”, eksponowanej w bukaresztańskim Pałacu Parlamentu z okazji stulecia nawiązania polsko-rumuńskiego sojuszu wojskowego (3 marca 1921 r.).

W przeddzień konsultacji w Bukareszcie minister Zbigniew Rau wziął udział, wraz ze swoim rumuńskim odpowiednikiem, w konferencji „Security Challenges from the Baltic to the Black Sea Region. Vision of Romania, Poland and Turkey”, współorganizowanej przez czołowe ośrodki analityczne trzech krajów – Ośrodek Studiów Wschodnich, New Strategy Center z Rumunii i Foundation for Political, Economic and Social Research z Turcji.

***

Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie odbyło się w kwietniu 2020 r. w formule wideokonferencji. Ministrowie zapowiedzieli, że kolejne konsultacje w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Ankarze.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

 

Materiały

Trilateral Statement
TRILATERAL​_STATEMENT​_220421.pdf 0.38MB

Zdjęcia (4)