W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Logotyp Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Logotyp Rzeczpospolita Polska. Logotyp SI2PEM. Logotyp Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa.

Jakich instalacji radiokomunikacyjnych dotyczy obowiązek udostępniania wyników pomiarów w systemie SI2PEM?

02.09.2021

Z uwagi na liczne pytania dotyczące tego, z jakich instalacji radiokomunikacyjnych dane możemy oglądać w systemie SI2PEM, przygotowaliśmy dość obszerną odpowiedź. Mamy nadzieję, że usprawni ona pracę wielu podmiotom obowiązanym do dostarczania danych do SI2PEM.

Element graficzny.

Przepis art. 29h ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. 2021 poz. 777 ze zm., dalej Megaustawa) stanowi, że:

  1. System informacyjny PEM zapewnia publiczny i nieodpłatny dostęp do prezentowanych na stronie internetowej w postaci map cyfrowych i tabel następujących informacji:

(…)

  1. o lokalizacjach instalacji radiokomunikacyjnych wykorzystywanych na cele ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych, z wyłączeniem informacji o infrastrukturze krytycznej;
  2. o rozkładzie natężeń pola elektromagnetycznego pochodzącego z instalacji, o których mowa w pkt 2;

(…)

Stosownie do art. 2 ust. 2 Megaustawy ilekroć w ustawie są używane określenia zdefiniowane w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2021 r. poz. 576, dalej Pt), określenia te należy rozumieć w znaczeniu tam przyjętym. Przepis art. 29h ust. 1 pkt 2 i 3 posługuje się właśnie pojęciami zdefiniowanymi w Prawie telekomunikacyjnym, ale także pojęciami pochodzącymi z innych aktów - ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. 2020 poz. 1333 ze zm.), ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. 2020 poz. 1856 ze zm., dalej Uzk).

W kontekście zamieszczania informacji w systemie SI2PEM należy wskazać, że obowiązek ten nie jest absolutny, dotyczący wszelkich rodzajów instalacji radiokomunikacyjnych. Art. 29h ust. 1 pkt 2 dookreśla o jakie instalacje chodzi, a także wskazuje na dalsze wyłączenia tego obowiązku.

Jeżeli chodzi o pojęcie „ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych”, to jest to pojęcie pochodzące z przepisów prawa telekomunikacyjnego, które stosownie do art. 2 pkt 33 Pt oznacza publiczną sieć telekomunikacyjną, w której zakończenia sieci nie mają stałej lokalizacji. Definicja ta odwołuje się do pojęcia „publicznej sieci telekomunikacyjnej”, które oznacza sieć telekomunikacyjną wykorzystywaną głównie do świadczenia publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

Odnosząc powyższe do rodzajów instalacji radiokomunikacyjnych, o których informacje prezentowane są w systemie SI2PEM, to należy rozumieć przez nie te, które składają się te sieci, które potocznie nazywane są sieciami telefonii komórkowej, przy czym z zakresu tego wyłączone są sieci niepubliczne – np. takie które są zbudowane na potrzeby obsługi ograniczonej liczby podmiotów, które nie są powszechnie dostępne. Przykładem takiej sieci będzie np. sieć LTE 450, której operatorem będzie PGE Systemy – sieć ta, pomimo że jest ruchomą siecią telekomunikacyjną, nie jest siecią publiczną. W obecnym stanie prawnym przepisy nie przewidują udostępniania informacji na jej temat. Kolejnym przykładem instalacji radiokomunikacyjnych, o których informacji się nie zamieszcza są wszelkie systemy sieci trankingowych, takie jak TETRA. Ponownie, sieci te nie mają charakteru publicznego.

W systemie SI2PEM nie zamieszcza się także informacji o nadajnikach telewizyjnych DVB-T, radiowych analogowych i DAB. Systemy te nie stanowią ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych, a w obecnym stanie prawnym informacje na temat ich temat nie wprowadza się do systemu SI2PEM.

Kolejne ograniczenie dotyczy infrastruktury krytycznej, której pojęcie zostało określone w art. 3 pkt 2 Uzk i oznacza systemy oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje, usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców. Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy: a) zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa, b) łączności, c) sieci teleinformatycznych, d) finansowe, e) zaopatrzenia w żywność, f) zaopatrzenia w wodę, g) ochrony zdrowia, h) transportowe, i) ratownicze, j) zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, k) produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych;

Ustawa o zarządzaniu kryzysowym nie posługuje się pojęciami znanymi z Prawa telekomunikacyjnego, niemniej wskazuje rodzaje infrastruktury poprzez cel jakiemu mają one służyć. Instalacje radiokomunikacyjne na gruncie tej ustawy mogą zaliczać się nie tylko do kategorii systemów teleinformatycznych, ale także do innych. Informacje na temat infrastruktury krytycznej zawarte są w specjalnych wykazach i mają charakter informacji poufnych, z tego względu podmioty będące operatorami takiej infrastruktury nie tylko zwolnione są z obowiązku upublicznia informacji na jej temat, ale zobowiązane są do utajnienia takich informacji. 

Powyższe oznacza, że stosownie art. 29h ust. 1 pkt 3 Megaustawy w systemie SI2PEM prezentowane będą informacje o rozkładzie natężeń pola elektromagnetycznego pochodzącego wyłącznie z tych instalacji, które są częścią ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych, o ile nie stanowią one infrastruktury krytycznej.

{"register":{"columns":[]}}