W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2 lata skutecznych działań na rzecz ochrony środowiska

14.11.2019

Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Henryka Kowalczyka, który podsumował swoją dotychczasową pracę w Ministerstwie Środowiska. Minister wskazał zadania i priorytety, które udało się zrealizować podczas 675 dni kierowania resortem środowiska.

Konferencja prasowa podsumowująca pracę ministra Henryka Kowalczyka

„Uważam, że udało nam się rozwiązać wiele ważnych kwestii. Przede wszystkim musiałem załagodzić temat Puszczy Białowieskiej oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Ostatecznie Puszcza ma zapewnioną właściwą ochronę i oczekujemy na uwagi do nowych aneksów z UNESCO. To duży krok” – powiedział minister Kowalczyk.

„Przy okazji nowelizacji Prawa łowieckiego stanęliśmy po stronie poszkodowanych rolników, a dodatkowo przeprowadziliśmy głębokie zmiany strukturalne i pokoleniowe w PZŁ poprzez pełną dekomunizację” – dodał minister.

Poprawa jakości powietrza

Minister przypomniał także o uruchomionych ogromnych środkach finansowych na poprawę jakości powietrza w Polsce w szczególności m.in. poprzez programy „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”.

„W sumie to ponad 100 mld złotych przeznaczone nie tylko na przeprowadzenie termomodernizacji i wymianę przestarzałego pieca na nowoczesny sprzęt, ale także na inwestycję w fotowoltaikę, czyli odnawialne źródła energii” – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Minister Kowalczyk podkreślił, że należy także pamiętać o uldze podatkowej na podstawie, której beneficjenci już dokonują termomodernizacji i wymiany pieców. Dokładna liczba osób korzystających z ulgi termomodernizacyjnej w roku 2019 będzie znana na koniec kwietnia 2020 r. po rozliczeniu PIT.

Minister zwrócił także uwagę, że od 11 października br. obowiązują nowe normy informowania i alarmowania o smogu.

„Obniżyliśmy poziomy alarmowania o smogu o połowę, dzięki temu Polacy będą ostrzegani częściej o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu” – dodał.

Sukces klimatyczny

W grudniu 2018 r. Polska, już po raz trzeci, była gospodarzem globalnego szczytu dotyczącego polityki klimatycznej – konferencji COP24. W wydarzeniu wzięło udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata.

„W trakcie szczytu COP24 przyjęliśmy Pakiet katowicki wdrażający Porozumienie paryskie, które zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce, a także tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata” – powiedział minister środowiska.

Wsparcie dla rolników

Ochrona środowiska nierozerwalnie związana jest również z podnoszeniem standardów pracy oraz jakości życia mieszkańców terenów wiejskich. Mając to na uwadze, resort środowiska przekierował milionowe środki pochodzące z NFOŚiGW na wsparcie rolników.

„Usuwanie folii rolniczych, czy regeneracja  środowiskowa gleb poprzez ich wapnowanie to tylko część programów Narodowego Funduszu, które skierowane są bezpośrednio do gospodarstw rolnych. Chcieliśmy pokazać, że można skutecznie połączyć ochronę środowiska z rolnictwem” – podkreślił minister. 

Resort środowiska dofinansowuje także inwestycji poza granicami aglomeracji związanych z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków. Przeznaczono też 100 mln zł na program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest. O dofinansowanie na rzecz mieszkańców ubiegać mogą się gminy, które otrzymują nawet 100 % refundację kosztów.

Walka z mafiami śmieciowymi

W 2018 r., dostrzegając pilną potrzebę uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami w kraju, resort środowiska przygotował pakiet zmian legislacyjnych, które ograniczyły szarą strefę.

„Zreformowaliśmy w całości Inspekcję Ochrony Środowiska. Obecnie inspektorzy mogą wykonywać kontrole w systemie całodobowym bez uprzedniej zapowiedzi. Wprowadziliśmy także obowiązek prowadzenia wizyjnego systemu kontroli miejsc składowania odpadów” – przypomniał minister Henryk Kowalczyk.

„Kluczową kwestią było wprowadzenie całkowitego zakazu przywozu wszystkich rodzajów odpadów przeznaczonych do procesów unieszkodliwiania” – dodał.

Innym elementem uszczelniającym system gospodarki odpadami jest także elektroniczna Baza danych odpadowych (BDO). Systematycznie tworzone są następne moduły programu. W styczniu 2020 r. uruchomione zostaną np. moduły ewidencji i sprawozdawczości.

Kolejną istotną kwestią były zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dzięki zniesieniu konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji w ramach regionu, wyeliminowano monopole oraz ograniczono ryzyko dokonywania zmowy cenowej.

„Od teraz stawki za odbiór segregowanych odpadów mogą być niższe. Daliśmy takie możliwości, nagradzając chociażby osoby prowadzące przydomowe kompostowniki” – powiedział minister.

Podsumowanie działań

„Uważam, że w pełni wykorzystaliśmy te niemal dwa lata wytężonej pracy na rzecz ochrony środowiska. Nie tylko udało nam się rozwiązać wiele problemów, ale także wprowadziliśmy mechanizmy systemowe, które będą funkcjonowały przez lata, a ich pozytywne skutki odczują w niedługim czasie wszyscy obywatele”– podsumował minister Kowalczyk.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}