W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobre wiadomości dla gmin

18.09.2019

Podczas dwudniowego XIX Kongresu Gmin Wiejskich w Ossie koło Białej Rawskiej honorowym gościem był minister środowiska Henryk Kowalczyk. Tematami przewodnimi Kongresu były kwestie związane z jakością powietrza oraz zmiany w systemie gospodarki odpadami. Paneliści dyskutowali także na temat gospodarki wodno-ściekowej i repatriacji rodaków z terenów byłych republik radzieckich.

Minister Henryk Kowalczyk podczas Kongresu Gmin Wiejskich

"Widać, że gminy dostrzegają potrzebę włączania się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Już ponad 500 gmin podpisało porozumienia z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o współpracy. Dzięki temu szereg urzędników zostało przeszkolonych w kontekście pomocy mieszkańcom przy wypełnianiu wniosku, a następnie weryfikacji danych w nim zawartych" - powiedział minister Henryk Kowalczyk.

"Nie ukrywam, że program Czyste Powietrze staje się coraz bardziej efektywny. Otwieramy kolejne kanały dystrybucji programu" - dodał.

Minister Kowalczyk podkreślił, że w ramach programu Czyste Powietrze złożono już niemal 80 tys. wniosków na kwotę prawie 1,8 mld zł. Jednocześnie minister przypomniał, że NFOŚIGW przygotował również odpowiednie programy dla miejskich spółek ciepłowniczych "EnergiaPlus" i "Ciepłownictwo Powiatowe".

O gospodarce odpadami

Niewątpliwie obecnie znowelizowane prawo o utrzymaniu czystości w gminach stoi po stronie mieszkańców oraz samorządów.

"Znieśliśmy regionalizację, co przyczyni się do likwidacji monopoli w systemie gospodarki odpadami. Selektywna zbiórka odpadów u źródła oraz szereg ułatwień sprawią, że ceny za odbiór odpadów ulegną obniżeniu" - mówił minister Kowalczyk.

Szef resortu środowiska zachęcił również samorządy do składania wniosków do Narodowego Funduszu na modernizację i rozbudowę gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich.

"Wieś oraz małe miasteczka powinny dorównać aglomeracją miejskim poziomem i komfortem życia. My do tego rozwoju dokładamy swoją istotną cegiełkę. Oferujemy realne środki finansowe. Teraz ruch należy do gmin, czy zdecydują się one na zaangażowanie w programy oferowane przez resort środowiska" - podsumował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

   

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}