Dzień ludów tubylczych na COP24

Uczestnicy spotkania

W ramach COP24 w Katowicach odbył dzień poświęcony ludom tubylczym. Centralnym punktem agendy było zakończenie rozmów wokół uruchomienia Platformy Społeczności Lokalnych i Ludów Tubylczych.

Platforma Społeczności Lokalnych i Ludów Tubylczych umożliwi systematyczny udział tych grup w rozmowach dotyczących polityki środowiskowej, stając się tym samym jednym z najważniejszych narzędzi przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Nowopowstałe forum pozwoli przedstawicielom ludów rdzennych pracować nad integracją różnych systemów wiedzy, aby zwiększyć i przyspieszyć wysiłki wspólnoty międzynarodowej na rzecz kompleksowego i zintegrowanego podejścia do zagrożeń i skutków zmian klimatycznych.

– Mam nadzieję, że COP24 zacznie jednoczyć przedstawicieli ludów tubylczych na całym świecie – mówi wódz plemienia Mohawków Howard Thompson. – Platforma będzie narzędziem szerzenia wiedzy na temat tego, w jaki sposób ludy rdzenne mogą pomóc światu przygotować się do nadchodzących zmian.

W podobnym tonie wypowiadają się inni uczestnicy rozmów podczas szczytu klimatycznego. – Jestem przekonana, że dzisiejsza decyzja będzie dobrym fundamentem dla dalszych działań i mam nadzieję, że organy UNFCCC będą korzystać z Platformy, aby z nami współpracować – mówi Jannie Staffansson z organizacji Saami Council zrzeszającej Lapończyków. – Platforma pozwoli wzmocnić głos rdzennej ludności na całym świecie i wierzę, że wpływ na negocjacje i możliwość przekazania naszych rekomendacji pomoże zagwarantować wzrost temperatury jedynie o 1,5 stopnia, a nie aż o 3 stopnie, co miałoby ogromny wpływ na Arktykę.

Platforma Społeczności Lokalnych i Ludów Tubylczych będzie pierwszą na świecie inicjatywą umożliwiającą zinstytucjonalizowany dialog pomiędzy rządami państw a ludami tubylczymi.

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 11.12.2018 13:49
Osoba publikująca: Agata Kubel-Grabau
Zmodyfikowano: 11.12.2018 13:49
Osoba modyfikująca: Agata Kubel-Grabau