W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EMAS w praktyce w Polskim Pawilonie

14.12.2018

14 grudnia, podczas konferencji COP24, Ministerstwo Środowiska wspólnie z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska zorganizowały w Polskim Pawilonie wydarzenie pt. ,,EMAS w praktyce”, podczas którego minister środowiska Henryk Kowalczyk wspólnie z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska Andrzejem Szwedą Lewandowskim, wręczyli jubileuszowe certyfikaty EMAS.

Henryk Kowalczyk wręcza certyfikat

Unijny system EMAS jest użytecznym narzędziem tworzenia w organizacjach kultury zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami. Ministerstwo Środowiska, jako organizator COP24 w ramach przygotowań i przeprowadzenia konferencji, współpracując z wykonawcami oraz konsultując się z sekretariatem UNFCCC, zastosowało szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. Jubileuszowy certyfikat przyznawany jest organizacjom, które znajdują się co najmniej 10 lat w rejestrze EMAS oraz dla których ochrona środowiska i zasady zrównoważonego rozwoju są przepisem na sukces - podkreślił minister środowiska, Henryk Kowalczyk.

 W Polsce 68 firm posiada certyfikat EMAS, co plasuje nas na 6 miejscu. Jest to duży wkład w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój – dodał wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek.

Jubileuszowe certyfikaty otrzymało 10 organizacji, najdłużej zarejestrowanych w Krajowym Systemie Ekozarządzania i Audytu (EMAS):

  • Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o.
  • RAFAKO S.A.
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
  • Bombardier Transportation Polska Sp. z o.o. Wrocław
  • Dolina Nidy Sp. z o.o.
  • TAURON WYTWARZANIE Spółka Akcyjna
  • PGE Energia Ciepła S.A.
  • Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A
  • Arctic Paper Kostrzyn S.A.
  • MASTER - Odpady i Energia Sp. z o.o.

Podczas spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele wyróżnionych organizacji oraz eksperci krajowi i zagraniczni, najważniejsze zagadnienia dotyczące systemu EMAS przedstawili poza ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, wiceministrem Sławomirem Mazurkiem również dyrektor ds. polityki i koordynacji programu w Sekretariacie UNFCCC Martin Frick.

Za całość działań logistycznych dotyczących organizacji COP24, również pod kątem środowiskowym, odpowiadał Rafał Bochenek, pełnomocnik ministra środowiska ds. organizacji szczytu COP24, wspierany przez ekspertów z ramienia Ministerstwa Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. DOŚ.

Najważniejsze kwestie dotyczące zrównoważonego podejścia do organizacji konferencji COP24, zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi, były uzgadniane przez stronę polską z Sekretariatem UNFCCC, w szczególności z koordynatorem w zakresie zrównoważonej organizacji konferencji ze strony Sekretariatu UNFCCC, Dennisem Winklerem.

W imieniu Ministerstwa Środowiska oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dziękujemy wszystkim za wspólnie podjęte wysiłki i wkład w działania na rzecz środowiska podczas COP24. Jednocześnie zachęcamy Wszystkich do dalszego promowania systemu EMAS i zrównoważonego podejścia do kwestii ochrony środowiska.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.12.2018 09:02 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
Pierwsza publikacja:
15.12.2018 09:02 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
{"register":{"columns":[]}}