W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kowalczyk o COP24 na Europejskim Kongresie Gospodarczym

13.05.2019

"Klimat i gospodarka po COP24. Dokąd teraz?" to temat przewodni panelu dyskusyjnego podczas 11. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W debacie, która odbyła się 13 maja 2019 roku w Europejskim Centrum Kongresowym, wziął udział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

minister Henryk Kowalczyk i uczestnicy debaty

W trakcie dyskusji minister Kowalczyk podsumował konferencję klimatyczną COP24, która odbyła się w grudniu 2018 roku w Katowicach.

Szczyt klimatyczny COP24 zakończył się wielkim sukcesem. Powstał zbiór reguł, dzięki któremu można będzie wdrożyć Porozumienie Paryskie - powiedział minister środowiska.

W Katowicach przyjęto też bardzo ważne deklaracje – Śląską Deklarację w sprawie sprawiedliwej transformacji, Deklarację o elektromobilności oraz Deklarację „Lasy dla klimatu”.

COP24 jest sukcesem wszystkich państw – stron, które rozumieją jak ważne są długoterminowe cele Porozumienie Paryskie, a przede wszystkim osiągnięcie neutralności klimatycznej, czyli stanu, w którym pochłanianie CO2 przez biosystemy, przede wszystkim lasy, zrównoważy emisje, zmniejszane dzięki transformacji technologicznej i energetycznej - podkreślił minister.

Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, również że w Katowicach uzgodniono niemal wszystkie decyzje niezbędne do pełnego wdrożenia Porozumienia Paryskiego.

Teraz przed nami to co najtrudniejsze - wdrożenie i osiągnięcie celów. Nie da się tego zrobić bez współpracy i zaangażowania wszystkich - dodał.

Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) to największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej, która odbywa się w dniach 13-15 maja 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek w Katowicach. 

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.05.2019 15:15 Małgorzata Czeszejko-Sochacka
Pierwsza publikacja:
14.05.2019 13:50 Małgorzata Czeszejko-Sochacka