W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieformalne posiedzenie ministrów UE ds. środowiska i klimatu w Berlinie

01.10.2020

Mg

Pandemia koronawirusa a globalna polityka bioróżnorodności to jeden z tematów  nieformalnego posiedzenia ministrów UE ds. środowiska i klimatu, które odbyło się w dniach 30.09-1.10.2020 w Berlinie. Stronę polską reprezentowała Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

 

Bioróżnorodność umożliwia życie ludzi na Ziemi i zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe na świecie. Pełni również funkcje regulacyjne dla jakości wody. Bioróżnorodność jest szczególnie ważna w czasie COVID-19. Tym samym ważne jest ustanowienie, podczas przyszłej Konferencji Stron Konwencji ws. Bioróżnorodności COP15 w Chinach, globalnych ram dla różnorodności biologicznej po 2020 roku.

 

W kontekście wyzwań na poziomie międzynarodowym i globalnym związanych z pandemią,  podkreślono kwestie dotyczące pozyskiwania, handlu i wykorzystywania dzikich gatunków w sposób zrównoważony i bezpieczny, które bezpośrednio dotyczą epidemii. Małgorzata Golińska zwróciła również uwagę na potrzebę rozważnego planowania polityki w zakresie różnorodności biologicznej, ponieważ niektóre rozwiązania mogą przyczynić się do powstania nowych zagrożeń w postaci np. zamierania lasów wskutek zaprzestania ochrony czynnej na tych obszarach.

{"register":{"columns":[]}}