W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Czystym Powietrzu i gospodarce odpadami

14.01.2019

„Rok 2019: Zrównoważony rozwój polskiej energetyki” – pod takim hasłem przewodnim przebiegła XIX edycja Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL. Głównym gościem tego wydarzenia był minister Henryk Kowalczyk, który wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat poprawy jakości powietrza. Obecny na Kongresie był również wiceminister Sławomir Mazurek. Tego samego dnia minister środowiska uczestniczył także w debacie w Krajowej Izbie Gospodarczej, które dotyczyło usprawnienia sektora gospodarki odpadami.

Minister Kowalczyk na Kongresie POWERPOL 2019

Potencjał rynku ciepła i implikacje Programu „Czyste Powietrze” 

Podczas debaty z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli instytucji zaangażowanych w Program Czyste Powietrze minister Henryk Kowalczyk podkreślał, że wielomilionowe fundusze na rzecz termomodernizacji, podniesienia efektywności energetycznej całego zasobu mieszkaniowego.

Podstawowym celem Programu Czyste Powietrze jest poprawa efektywności energetycznej istniejących zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego poprzez gruntowną termomodernizację i wymianę źródeł ciepła – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Jeśli dotacje w ramach Programu Czyste Powietrze przyczynią się do termomodernizacji ponad 4 mln domów, wtedy z pełną odpowiedzialnością będziemy mogli ogłosić sukces. Już teraz jesteśmy na dobrej drodze, aby poprawić w ciągu 10 lat jakość powietrza w Polsce – dodał.

W Kongresie POWERPOL2019 w debacie na temat paliw alternatywnych oraz gospodarki w obiegu zamkniętym uczestniczył również wiceminister Sławomir Mazurek. 

Gospodarka odpadami

Z kolei podczas wydarzenia w Krajowej Izbie Gospodarczej istotnym tematem była kwestia zmian w zakresie gospodarowania odpadami. W trakcie panelu dyskusyjnego prelegenci szczególnie wskazywali, że przy wdrażaniu nowego systemu gospodarowania odpadami w wielu gminach zbyt mało poświęcono uwagi efektywności budowanego systemu. W to miejsce przez kilka lat samorządy kładły nacisk na najniższą cenę bez zapewnienia odpowiedniej kontroli w zakresie gospodarowania odpadami i faktycznej realizacji celów zapisanych w dyrektywach oraz ustawie.

Gminy posiadają szereg możliwości podejmowania działań w kierunku zmniejszenia kosztów funkcjonowania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów. Dlatego Ministerstwo Środowiska rekomenduje władzom samorządowym podwyższenie stopnia selektywnej zbiórki odpadów – powiedział minister Kowalczyk.

Im większy strumień odpadów podlega odzyskowi, tym mniej odpadów zmieszanych jest deponowanych na składowiskach, na co wpływa opłata za korzystanie ze środowiska – dodał minister. 

Wydarzeniu w Krajowej Izbie Gospodarczej patronowały Przegląd Komunalny i Forum Gospodarki Odpadami.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.01.2019 13:07 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
16.01.2019 13:07 Agata Kubel-Grabau