W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Kluczowej Roli Lasów na Komitecie FAO

17.07.2018

Wiceminister Sławomir Mazurek przewodniczył polskiej delegacji na 24 posiedzeniu Komitetu ds. Leśnictwa (COFO) FAO oraz 6 Globalnym Tygodniu Leśnym w Rzymie.

Od 16 lipca Rzym stał się centrum międzynarodowego dialogu o lasach. Wiceminister Mazurek otwierając wydarzenie zwrócił uwagę na wielofunkcyjność lasów w Polsce.  Lasy stanowią znaczącą część powierzchni Polski. Jest to również ważny aspekt gospodarczy. Szacuję się, że ponad 300 tysięcy osób znalazło zatrudnienie w sektorze leśnym i przemyśle drzewnym – przypomniał wiceminister. Podczas ceremonii otwarcia wiceminister wspomniał również o kluczowej dla rozwoju kraju roli lasów. Lasy są nie tylko naszym naturalnym skarbem, ale również filarem rozwoju kraju. Naszym obowiązkiem jest zarządzanie nimi w sposób właściwy i zrównoważony. Dlatego w Polsce realizujemy tak wiele projektów związanych z sektorem leśnym – powiedział Sławomir Mazurek. W ramach COFO wiceminister środowiska odbył liczne bilateralne rozmowy m.in. z Prezydentem Sri Lanki Maithripala Sirisena, Minister Gospodarki Leśnej Republika Konga Rosalie Matondo i wicedyrektorem FAO Danielem Gustafsonem.  Wiceminister Mazurek spotkał się również z delegacją USA pod przewodnictwem Victorii Christiansen Dyrektora Lasów Państwowych. Podczas spotkania szczegółowo omówiona została kwestia roli lasów na szczycie klimatycznym COP24.

Lasy a neutralność klimatyczna

Bardzo ważnym elementem COFO i Szóstego Globalnego Tygodnia Leśnego był panel dyskusyjny dotyczący wdrażania art. 5 Porozumienia paryskiego i osiągania neutralności klimatycznej przez lasy. Oprócz wiceministra wzięła w nim udział Minister Gospodarki Leśnej Republika Konga Rosalie Matondo, Minister Środowiska i Leśnictwa Indonezji Siti Nurbaya Bakar oraz Beth MacNeil z kanadyjskiej służby leśnej. Wiceminister w swojej odpowiedzi na pytania wskazał na budownictwo drewniane jako ważny element realizacji Porozumienia paryskiego.  Naszym celem jest stworzenie warunków umożliwiających rozwój budownictwa drewnianego w Polsce. Ta kwestia jest bardzo ważna w kontekście piątego artykułu. Budownictwo drewniane poprawia ogólny bilans węglowy, promuje energooszczędne budownictwo oraz łagodzi zmiany klimatu, ponieważ jest to ważny rezerwuar węgla - powiedział wiceminister. Tematem rozmowy była również organizacja COP24 w Polsce. Mamy świadomość, że nie ma przyszłości bez walki ze zmianami klimatu, ale nie ma też przyszłości bez lasów. Dlatego rozpoczęty dziś dialog dot. roli i wielofunkcyjności będzie kontynuowany podczas szczytu w Katowicach - podkreślił wiceminister środowiska. 
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.07.2018 00:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
17.07.2018 00:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}