W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o niezłomnych leśnikach

13.05.2019

W Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie odbyło się Seminarium Naukowe nt. „Żołnierze Wyklęci - Żołnierze Niezłomni: walka zbrojna i opór”, które było współorganizowane przez Ministerstwo Środowiska. Wśród zaproszonych gości byli także członkowie Koła Leśników i Drzewiarzy oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy Ministerstwie Środowiska.

Seminarium naukowe z kombatantami

Celem wspólnego przedsięwzięcia uczelni i resortu środowiska było pogłębienie wiedzy wśród studentów o powojennym antykomunistycznym podziemiu oraz podjęciu dyskusji akademickiej na temat działalności Żołnierzy Wyklętych, prowadzonej przez nich walki zbrojnej i znaczenia stawianego oporu.

W trakcie spotkania odczytano list skierowany do uczestników seminarium przez wiceministra środowiska prof. dr hab. Mariusza Oriona Jędryska, Głównego Geologa Kraju Pełnomocnika Rządu
ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Nie ma  jednak takich słów, którymi można wyrazić wdzięczność dla ludzi zwanych Żołnierzami Niezłomnymi. Jestem jednak przekonany, że wolna Polska jest najlepszym świadectwem sensu Ich poświęcenia – pisał w swoim liście do uczestników wiceminister Mariusz Orion Jędrysek.

Wreszcie Żołnierze Niezłomni odnaleźli swoje miejsce w historii wolnej Polski i to miejsce zaszczytne, wśród bohaterów i że to należne miejsce zostanie Im dane na zawsze – podkreślał w przesłaniu do młodych Główny Geolog Kraju.

Studenci w trakcie Seminarium wysłuchali także wspomnień żyjących świadków tamtych czasów ppłk Mieczysława Orzełka, pseudonim „Orzełek”, Zbigniewa Zielińskiego, pseudonim „Sęk”, Zygmunta Szosta, pseudonim „Żubr”, Eugeniusza Tyrajskiego, pseudonim „Genek”.

Była to z pewnością wzruszająca lekcja historii, szczególnie dla studentów, którzy mogli ją usłyszeć z ust bohaterów, uczestników walki o wolność. Niezłomność tych ludzi pokazuje, że w narodzie chęć zachowania godności i wolności nigdy nie umiera, a zachowanie pamięci o ich czynach jest naszym wspólnym obowiązkiem, który należy przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.05.2019 16:00 Bartłomiej Traczyk
Pierwsza publikacja:
15.05.2019 16:00 Bartłomiej Traczyk
{"register":{"columns":[]}}